Obvodný úrad životného prostredia v utorok vydal povolenie na výrub starého zdevastovaného parčíka na nábreží, pretože firma J & T chce na jeho mieste stavať polyfunkčný komplex River Park. Stromy musia vyťať do budúceho štvrtka, dreviny sa totiž nesmú rúbať vo vegetačnom období.
Proti výrubu sa radikálne postavili mestské ochranárske organizácie, pod nesúhlasnú petíciu zozbierali na jeseň 2600 podpisov. Ich úsilie ale záchrane schátraného parku nepomohlo.
"Nie je možné, aby povolili výrub stromov pred vydaním stavebného povolenia. Čo keď staromestský úrad nakoniec povolenie na výstavbu komplexu nevydá? Stromy budú vyrúbané zbytočne," hovorí šéfka mestských ochranárov Katarína Šimončičová.
S jej názorom nesúhlasí hovorca finančnej skupiny J & T Maroš Sýkora. "Projekt počíta s výrubom 243 stromov v parku, stromy na nábrežnej promenáde však zachováme. Po ukončení výstavby tu zasadíme 122 nových stromov, zvyšné dreviny v hodnote asi osem miliónov samospráve nahradíme. Keď magistrát vyčlení vhodný pozemok, sme ochotní za tieto peniaze vybudovať nový park."
Ochranári takéto riešenie nepripúšťajú, tiež sa im nepáči, že samospráva nevzala do úvahy názor tisícok voličov. Chystajú sa rozhodnutie úradu napadnúť na prokuratúre. "Kým však právnici uznajú naše výhrady, park už bude dávno minulosťou," sťažuje sa Šimončičová.
Sýkora akúkoľvek chybu v rozhodnutí odmieta. "Na jeho vydanie sa aj pre protesty ochranárov čakalo veľmi dlho. Určite by si nedovolili vydať niečo, čo nie je v poriadku," dodal. Stanovisko úradu sa nám získať nepodarilo. Žiadny zodpovedný pracovník nebol zastihnuteľný, deň po vydaní rozhodnutia sa začali sťahovať.
Petície pre i proti
Ochranári nie sú spokojní, ako sa s petíciou proti výrubu stromov na nábreží vysporiadali predstavitelia samosprávy. Kópiu petície doručili napríklad staromestskému starostovi Petrovi Čiernikovi. Ten ju však ignoroval. V odpovedi ochranárom uvádza ako dôvody, že "mnohé mená na podpisových hárkoch sú nečitateľné, podpisové hárky nie sú približne očíslované" a podobne. "Starosta sa venuje formálnym maličkostiam, nevenuje však pozornosť vôli občanov," myslí si ochranárka Ľubica Trubíniová.
Inú petíciu však zorganizovala druhá strana. Ľudia sa v nej vyjadrujú za zmenu nábrežia v duchu motta "urobiť z mesta na Dunaji miesto pri Dunaji". Podľa jej signatárov by v časti od Nového mosta po Vydricu mala vyrásť nová pešia zóna so zachovaním zelene. Členmi petičného výboru sú napríklad prezident Spolku architektov Štefan Šlachta, rektor VŠMU Ján Hoffstädter, tréner Dušan Galis či kunsthistorik Ľuboslav Moza. Pod petíciu sa podľa tvrdenia Maroša Sýkoru v priebehu prvých troch týždňov podpísalo vyše 4500 ľudí.