Historické jadro Vajnôr by mali začať revitalizovať v tomto alebo budúcom roku. Ide o časť Roľníckej ulice, nadväzujúcu na priestor pred kostolom s ulicou Pod lipami. Projekt vznikne z troch návrhov, ktoré zvíťazili v súťaži o architektonické riešenie tohto priestoru. "Vypracujeme regulačný výkres, čo je záväzný dokument, ktorý musia schváliť zastupiteľstvo aj pamiatkari. Potom sa začne s prácami," povedala vajnorská starostka Anna Zemanová. "Dúfame, že peniaze na revitalizáciu získame od Európskej únie." Samospráva chce vyzvať správcov infraštruktúry na Roľníckej, aby si do dvoch rokov porobili nutné opravy.
Zóna má byť v historickom štýle
Súťaž o riešenie historického jadra prebehla za veľkého záujmu architektov. Základnou požiadavkou bolo upraviť zónu vrátane typickej vinohradníckej zástavby v historickom štýle. Účastníci súťaže mali riešiť dopravu, zeleň, drobnú architektúru a osvetlenie. Vyhodnotené návrhy už prešli verejným prerokovaním.
Historické jadro Vajnôr sa stalo po zmene režimu pamiatkovo chránenou zónou. Podľa zámeru samosprávy sa má zmeniť na pešiu zónu. "Zásadným návrhom je parkovanie vytlačiť mimo pešej zóny. Bude tu možné len pozdĺžne parkovanie vo vyhradenom režime," píše sa v záverečnom hodnotení poroty. Priestor by mali doplniť lavičky a altánok a mal by sa stať miestom stretnutí a odpočinku.
Vinohradnícky dom
Pre vinohradnícke dediny je typické pozdĺžne delenie parciel s domami otočenými od ulice k viniciam a s dlhými dvormi. Steny sú hrubé, strop je nápadný, s hrubým trámom, podlahy sú drevené. Členenie a interiér obytného domu bol prispôsobený potrebám vtedajšej rodiny. Pozostával z kuchyne s otvoreným ohniskom, prednej izby a komory, často prestavanej na zadnú izbu. Hospodárske stavby boli od obytnej časti domu oddelené prešovňou. Na ľudovom dome vidno typický prvok pre vinohradnícku oblasť - spevnený vchod, zvaný výpustok. Bežná bola aj vnútorná maľba na stenách - vždy nad otvoreným ohniskom, najčastejším motívom bol vták.
Začne sa pred kostolom
Prvé práce by mali prebehnúť v parku Pod lipami pred kostolom Sedembolestnej Panny Márie. Ten je najstaršou stavbou vo Vajnoroch, postavený bol v rokoch 1270 - 1278. Pokračovať sa má na Roľníckej ulici, známej ako vajnorské námestie. "Miesto súčasných dvoch ciest, ktoré lemujú námestie, má byť v budúcnosti jedna obslužná komunikácia na južnej strane námestia. Tranzitná doprava bude vylúčená," povedala Zemanová. Do celkového zámeru má byť zakomponovaná aj najznámejšia kultúrna pamiatka - Vajnorský ľudový dom. Tu by mal byť pasážový priechod ku kostolu. Dom vlastní mesto, ale v roku 2002 ho prenajalo miestnej samospráve. Pochádza zo začiatku 19. storočia a je ukážkou tradičnej zástavby vo vinohradníckych dedinách.