Na pozemku, ktorý susedí s chránenou devínskou lesotepou, majú vyrásť štvorposchodové vily pre tisíc obyvateľov. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Petíciu proti výstavbe bytových súborov podpísalo 365 obyvateľov Devína, čo je skoro polovica obyvateľov mestskej časti. "Myslím, že je to preto, lebo projekt bol očierňovaný a namiesto o vilových domoch bol Devínčanom prezentovaný ako výstavba sídliska," hovorí Radek Pšenička zo spoločnosti Skanska.
V súčasnosti v Devíne býva okolo 900 obyvateľov, po realizácii tejto stavby by sa ich počet zdvojnásobil. Devínčania pritom argumentujú tým, že nie sú proti výstavbe v mestskej časti, ale chcú, aby ráz výstavby zostal nezmenený - zatiaľ ho vytvárajú len rodinné domy. Svoje negatívne stanovisko k tomuto projektu už vyjadrilo aj devínske zastupiteľstvo a dalo ho na vedomie ministerstvu životného prostredia.
Mestské zastupiteľstvo prijalo v roku 2000 všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého pred výstavbou v tejto lokalite musí byť vypracovaný územný plán zóny, teda podrobnejšia dokumentácia a stavebné regulatívy. "Toto sa však investor snaží obísť, pretože tzv. zonálku by muselo schváliť aj zastupiteľstvo mestskej časti," povedal poslanec mestskej časti a predseda komisie výstavby Vojtech Baculák.
Územné rozhodnutie ešte nebolo vydané, projekt momentálne posudzuje ministerstvo životného prostredia. Petíciu občanov Devína bude brať pri vydaní rozhodnutia do úvahy.
"Projekt úplne ignoruje škodlivý vplyv tisícky ľudí a stoviek áut na prírodu susediacej lesostepi a vôbec sa nezaoberá negatívnymi dopadmi na život dnešných obyvateľov Devína," povedala Ľubica Trubíniová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia. Ochranári sú presvedčení, že keby ministerstvo odsúhlasilo takýto nekvalitný zámer, úplne by sa skompromitovalo po odbornej stránke.
Vizualizácia plánovanej vilovej zástavby v lokalite Záhradky. VIZUALIZÁCIA - WWW.BRATISLAVA.SK |