Bratislava 20. marca (TASR) - Bratislava už vyše desať rokov nemá hlavného architekta. Jej obyvateľov tiež trápi, že nie je schválený územný plán či koncepcia výškovej zástavby.
Hovorca primátora Milan Vajda pre TASR uviedol, že problém, prečo nemá hlavné mesto svojho architekta, je skôr otázkou pre predchádzajúce vedenia samosprávy hlavného mesta. Podľa neho primátor Andrej Ďurkovský ešte počas volebnej kampane v zime 2002 zdôraznil, že považuje pozíciu hlavného architekta za dôležitú, aj keď ani ten nebude "liekom pre všetko". Právo vymenovať architekta podľa Vajdu prináleží mestskému zastupiteľstvu, nie primátorovi alebo magistrátu. Uskutočnili sa už pracovné rokovania napríklad s fakultou architektúry či Slovenskou komorou architektov a vyjasňujú sa kritériá výberového konania. To by malo byť podľa Vajdu vypísané ešte v prvom polroku, otvorené bude aj cudzím štátnym príslušníkom. Hlavným architektom Bratislavy bol naposledy Peter Beňuška, dnes poslanec mestského zastupiteľstva.
Aj o hlavnom architektovi chceli obyvatelia Bratislavy diskutovať s primátorom na nedávnom diskusnom fóre Bratislava nahlas!. Do priestoru A4 prišla v pondelok asi stovka obyvateľov rôznych mestských častí, primátor však neprišiel. Vajda podotkol, že išlo o aktivitu občianskych organizácii a nie o akciu mesta. Podľa neho by primátor mal mať právo vybrať si možnosť, kedy príde na podobné stretnutie a nemal by byť tlačený k rozhodnutiu uvedením mena na pozvánke. Rovnako by bolo podľa neho korektné, keby organizátori fóra so samosprávou na príprave tematických okruhov aspoň minimálne spolupracovali. "Už samotný spôsob štylizácie tematických okruhov totiž priestor pre serióznu diskusiu výrazne zmenšoval," myslí si Vajda.
Bratislavčania chceli diskutovať aj o horúcom probléme výškovej zástavby v hlavnom meste. Začínajú mať pocit, že jej koncepcia závisí predovšetkým od záujmov developerov, naopak, petície občanov úrady nezaujímajú. Sám vedúci oddelenia územného plánovania Magistrátu hlavného mesta Bratislavy Gabriel Čech v diskusii skonštatoval, že keď ide o žralokov, ktorí takto realizujú svoje obchody, pozícia občana je chabá. Podľa hovorcu sa koncepcia umiestňovania výškových budov pripravuje na oddelení územného plánovania magistrátu, okrem toho informácie o povolenej výškovej hladine obsahujú aj územné plány jednotlivých zón. Vedúci oddelenia územného plánovania Magistrátu Gabriel Čech však na diskusii povedal, že koncepciu "nemá kto pripraviť". Vypracovanie nového územného plánu hlavného mesta je podľa hovorcu vo finálnej fáze. Po jesennom verejnom prerokovaní sa vyhodnocujú pripomienky, návrh plánu podľa neho dostanú poslanci "ešte v tomto roku, pravdepodobne po letnej parlamentnej prestávke". Súčasný územný plán bol prijatý v roku 1976 a aktualizovaný v roku 1993.
Verejné diskusné fóra Bratislava nahlas! sa snažia o sprostredkovanie dialógu medzi občanmi a predstaviteľmi samosprávy, s cieľom riešiť problémy mesta a budovať občiansku spoločnosť.