Prostredníctvom stáži sa študenti môžu zapraxovať napríklad aj v gastronómii. ILUSTRAČNÉ FOTO ARCHÍV SME - JÁN KROŠLÁK |
Študentský servis l Študentský servis
Poslucháči, ktorí sa niekoľko rokov snažia naučiť záplavu teoretických vedomostí majú šancu, zúročiť ich aj na stážach či brigádach v zahraničí.
"Ozvalo sa nám viacero firiem, ktoré by mali záujem prijať našich poslucháčov na stáž. Postupujeme však opatrnejšie, lebo nevieme tak narýchlo overiť podmienky, ktoré by ich tam čakali. Dlhší čas už napríklad spolupracujeme s nemeckou firmou, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti ľudských zdrojov. Tam tento rok od nás odišli dvaja študenti," približuje vedúci oddelenia pre zahraničné vzťahy Ekonomickej univerzity Marek Halas.
Tento rok sa Ekonomickej univerzite končí aj projekt pod názvom Certifikát európskeho práva a ekonómie. Pozostával z dvoch semestrov výuky, v rámci ktorej na škole prednášali zahraniční lektori z Holandska, Fínska, Španielska či Portugalska. Tretí semester účastníci trávili na stáži v zahraničnej firme. Predstavitelia univerzity uvažujú o pokračovaní tejto úspešnej akcie aj v budúcnosti.
Grantový projekt Leonardo, v rámci ktorého majú študenti možnosť vyskúšať si troj až šesťmesačnú stáž v zahraničí, sa na univerzitách schvaľuje len na určité obdobie. Na Ekonomickej univerzite sa bude nový Leonardo schvaľovať v polovici apríla. Ak ho schvália, výber študentov budú robiť prvého mája a od prvého júna by už mali nastupovať na stáže.
Jednotlivé fakulty musia študentov na dlhšie pobyty uvoľniť zo štúdia. Niektoré z nich majú preto v interných predpisoch stanovený bod, že ich poslucháči musia o uvoľnenie zo štúdia požiadať ešte pred začiatkom akademického roka, neskôr to nie je možné.
Univerzity majú zmluvný záväzok od niekoľkých spoločností, že sa zúčastnia na Leonardovi a budú prijímať ich študentov. Na školách potom robia výber, v ktorom na základe výsledkov štúdia, jazykových schopností či motivačného listu vyberú najlepších a najvhodnejších kandidátov.
Mladý človek môže takúto skúsenosť využiť neskôr na trhu práce. Zamestnávatelia zvyknú totiž prihliadať na absolvovanú stáž v inej krajine. Na stáži si študenti zdokonalia svoje schopnosti, a najmä prakticky využijú vedomosti, ktoré nadobudli v škole.
"Záujem je obrovský aj napriek tomu, že v súčasnosti Leonardo nie je zatiaľ funkčný. Študenti sa priebežne chodia pýtať na možnosti stáží. Informácie sú voľne dostupné a pri troche šikovnosti sa k nim záujmecovia určite bez problémov dostanú," myslí si Marek Halas.
Na Univerzite Komenského si zahraničné stáže menežuje a pripravuje každá fakulta osobitne. Zapojenie jednotlivých fakúlt do projektov je rozdielne a centrálna koordinácia neexistuje. Letné brigády do Nemecka zabezpečuje pre všetky univerzity Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Študenti sa prihlásia na jeseň na rektoráte, prihlášky pošlú na ministerstvo, a tým sa úloha univerzít končí.
Podľa pracovníčky Slovenskej technickej univerzity je asi štyridsať percent záujemcov o sezónnu prácu v Nemekcu úspešných. Veľkú úlohu pri výbere zohrávajú jazykové znalosti, ale všetci vraj majú rovnakú šancu.
MARÍNA DOBOŠOVÁ
Brigády do Nemecka koordinuje ministerstvo
Poslucháči všetkých slovenských univerzít môžu stráviť letné mesiace na brigáde v Nemecku. Táto možnosť existuje u nás už niekoľko rokov a koordinuje ju Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Ponuka platí pre všetkých, okrem študentov v poslednom ročníku. Záujemcovia sa musia prihlásiť u kontaktnej osoby na svojej škole, ktorou je väčšinou pracovník zahraničných alebo študijných oddelení. "Človek, ktorý chce v lete cestovať za zárobkom do Nemecka, by sa mal o túto možnosť začať zaujímať už v septembri alebo v októbri. Potom na jednotlivých univerzitách prebiehajú výberové pohovory. Minulý rok sme mali kvótu vo výške osemsto ľudí. Tento rok môže vycestovať už len štyristo ľudí. Je to kvôli neustále sa zvyšujúcej nezamestnanosti v krajine," vysvetľuje Michaela Šišková z odboru sprostredkovateľských služieb Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.
Ponuka pracovných miest je spravidla v pomocných pracovných činnostiach v hoteloch, reštauráciách, systémovej gastronómii, poľnohospodárstve, upratovacích firmách a v určitých oblastiach priemyslu.
Základným predpokladom pre brigádu v Nemecku je ovládanie nemeckého jazyka na veľmi dobrej úrovni. Potenciálny zamestnávateľ sa však rozhoduje aj na základe študovanej špecializácie, predošlej praxe či sympatií na priloženej fotografii. Pobyty sú na dva až tri mesiace.
Čo v prípade, ak má študent zamestnávateľa?
V tomto prípade musí študent sám osloviť zamestnávateľa (najlepšie už v septembri) a dohodnúť sa s ním, aby ho čím skôr nahlásil v Centrále pre sprostredkovanie práce v Bonne ako študenta, ktorého chce zamestnať počas letných prázdnin.
Akýkoľvek kontakt je teda len medzi Centrálou pre sprostredkovanie práce v Bonne, zamestnávateľom a študentom, nie Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.
Treba jednať rýchlo, nakoľko počet sprostredkovaní je obmedzený veľkosťou kvóty pre celú východnú Európu. Môže sa stať, že zamestnávateľ zareaguje neskoro, a potom už nebude možné študenta zamestnať. (mad)