Takto to vyzeralo okolo roku 1920 na ľade v Starom Smokovci.
Majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré budú tentoraz vo Viedni, sa blížia a to je dobrá príležitosť zaspomínať si na začiatky hokeja u nás a na to, aký podiel mala v tomto smere Bratislava. Historici si nie sú istí, kedy bandy hokej so siedmimi hráčmi a gumenou loptičkou nahradil puk a riadne hokejky. Opatrní tvrdia, že to bolo v polovici dvadsiatych rokov 20. storočia. Vtedy vraj vzniklo v kluboch niekoľko odborov kanadského hokeja. Smelší sa opierajú o správu Slovenského denníka z 5. januára 1930 a tvrdia, že vtedy vznikla Slovenská župa hockeyová Čsl. svazu kanadského hockeya a jej vznik určili na presný dátum 31. decembra 1929 v Novom Smokovci. A isté je, že už 15. a 16. februára 1930 v Banskej Bystrici vybojoval klub Ski Bratislava titul na prvých oficiálnych majstrovstvách Slovenska.
Ešte predtým sa hrali v Novom Smokovci (29. 12. 1929 - 1. 1. 1930) prvé zápasy Tatranského pohára, druhého najstaršieho turnaja v Európe po Spenglerovom pohári. Mal vtedy názov Medzinárodný turnaj o Pohár Palace sanatória. Vo Vysokých Tatrách, lebo tam bolo vždy viac snehu a ľadu než v Bratislave, boli už roku 1925 desiate ME, ktoré ľadový hokej neobyčajne spropagovali.
V Slovane hrali najlepší hráči z vidieka
Zakladajúcimi členmi Slovenskej župy v decembri 1929 boli kluby: Ski Bratislava, Slávia B. Bystrica, ŠK Vysoké Tatry, ČsŠK Košice a Šk Žilina. Predsedom sa stal Ing. V. Ždímal z Bratislavy, zakladateľ Ski klubu, hráč i rozhodca. Slovenské kluby boli vtedy členmi Čs. svazu kanadského hockeye. Len o niečo neskôr sa už hralo na Slovensku (od roku 1932) v župách, kam patrila aj západoslovenská. Víťazi bojovali o titul majstra Slovenska. V roku 1936 sa HC Tatry dostal ako prvý slovenský klub do celoštátnej ligy. Iba o rok neskôr ho nasledoval vysokoškolský klub VŠ Bratislava. Prvým Slovákom v československej reprezentácii bol Košičan L. Troják, ktorý hral r. 1937 na MS v Londýne.
Po rozdelení ČSR vznikol v roku 1938 Slovenský hokejový zväz. Hralo sa o titul a reprezentácia nastúpila do roku 1943 na desať zápasov (3-2-5). Po obnovení ČSR hrali už celoštátnu ligu ŠK Bratislava, ŠK B. Bystrica a HC V. Tatry. Slovan Bratislava začal mať v tých rokoch vedúce postavenie, lebo sa v ňom sústreďovali najlepší slovenskí hokejisti aj z vidieka. Po dlhých osemnástich rokoch sa dostal z tohto klubu do československej reprezentácie brankár Ján Jendek (na MS 1955). Bratislavský klub bol vtedy jedenásť rokov (1955 - 66) jediným zástupcom Slovenska v najvyššej súťaži. V tom období (1959) už hostila Bratislava svetový hokejový výkvet, keď sa pri Dunaji hrali zápasy skupiny svetového šampionátu.
V šesťdesiatych rokoch sa už výrazne presadzovali skvelí hokejisti ako V. Dzurilla, J. Starší, F. Gregor, J. Čapla, J. Golonka, K. Fako, J. Černický a ďalší. V tomto desaťročí bol Slovan sedemkrát korunným princom ligy.
Matej (Miki) Buckna, Kanaďan slovenského pôvodu, hráč a tréner, s prvým veľkým slovenským hokejistom - Košičanom Ladislavom Trojákom, 75-násobným československým reprezentantom (1936 - 48), ktorý dal 37 gólov. Je päťnásobným majstrom ČSR, šesťkrát hral na MS a dvakrát na OH.
Autor: IGOR MRÁZ