FOTO SME |
ktorí rozhodovali, a architektov stavby (projekt 1936, realizácia 1937 - 39).
Spomenutú skutočnosť si ako architekt možno ešte viac uvedomujem. Preto som sa rozhodol prispieť do diskusie. Predovšetkým chcem upozorniť na erudovanosť tých, ktorí vybrali architektov stavby polikliniky. Autori stavby - Balán a Grossmann, patrili k architektonickým špičkám a zostávajú nimi i v histórii. Vytvorili dielo, ktoré predstavuje dosiaľ neprekonané aplikovanie princípov tvorby funkcionalistickej architektúry. Takto je hodnotené nie iba v SR, ale i v európskom meradle.
Budova sa skladá z troch traktov. Jadrom dispozície je centrálna trojpodlažná hala. Tento princíp predstavuje jedinečný prvok riešenia, aplikovaný aj dnes. Dispozično-prevádzkové riešenie je bezkolízne.
Dnes stojíme pred hotovou vecou. Je rozhodnuté. Pre finančný zisk, z viny nedostatočnej erudovanosti tých, ktorí rozhodli o stavbe vysokých architektonických hodnôt, je hodený na oltár peňazí objekt, ktorý bol jedným z mála stavieb, zaradených medzi stavby milénia v republike. Chápem pána ministra, že chce vyviesť naše zdravotníctvo z marazmu dlhov, ale nechápem, prečo sa majú stať obeťou i nesporné kultúrne architektonické hodnoty.
Za vzniknutej situácie si viem predstaviť, že solventný nový majiteľ objektu Bezručova "vytvorí" napríklad zo stavby veľkopredajňu mäsa. A prečo nie, veď aj mne v tomto objekte rezali do mäsa a tiekla tu aj krv. Veď predsa v bývalom komplemente operačiek možno porcovať aj iné mäso než ľudské.
Pri tejto príležitosti by som sa rád opýtal zodpovedných, či majú spracované odborné odhady nákladov na urgentné rekonštrukcie fakultnej nemocnice Mickiewiczova. Rád by som sa tiež opýtal, či poznajú úroveň hygienických zariadení v spomenutej budove, napr. na prízemí pri pohotovosti.
A napokon memento: rozhodnutie o odpredaji rozostavanej nemocnice na Rázsochách je nesprávne. Tento objekt po dokončení dával nádej, že Bratislava dostane nemocničný objekt plne vyhovujúci nárokom 21. storočia.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Autor: ĽUBOMÍR TITL