Na dvojnásobok chce mestská smetiarska spoločnosť OLO - Odvoz a likvidácia odpadu zvýšiť objem separovaného zberu v najbližších rokoch. K trom tisícom súčasných veľkorozmerných kontajnerov pribudne v meste ďalších 1600. Smetiarom sa podarilo z prostriedk
Smetiari chcú v najbližších rokoch zvýšiť podiel separovaného odpadu na dvojnásobok. V blízkej budúcnosti vyrastie pri spaľovni vo Vlčom hrdle triediace zariadenie za niekoľko desiatok miliónov korún. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na dvojnásobok chce mestská smetiarska spoločnosť OLO - Odvoz a likvidácia odpadu zvýšiť objem separovaného zberu v najbližších rokoch. K trom tisícom súčasných veľkorozmerných kontajnerov pribudne v meste ďalších 1600. Smetiarom sa podarilo z prostriedkov Recyklačného fondu získať vyše 22-miliónový grant, za ktorý okrem nádob na separovaný odpad nakúpia aj špeciálne zberové auto, hydraulickú ruku a montážnu váhu. Odpad sa zatiaľ triedi na Ivanskej ceste, v najbližších mesiacoch začnú stavať aj triediace centrum pri spaľovni vo Vlčom hrdle za niekoľko desiatok miliónov.
V roku 2003 sa vyseparovali približne tri percentá všetkého odpadu, vlani to už bolo päť percent. Bratislava je v podiele vyseparovaného odpadu za svojimi susedmi stále pozadu. V Prahe napríklad vytriedia 12 percent, vo Viedni takmer tretinu. "Budeme radi, keď sa nám do troch-štyroch rokov podarí dosiahnuť stav desať percent. Odvoz separovaného zberu poskytujeme zadarmo," hovorí riaditeľ OLO Richard Sulík.
Bratislavčania ročne vyprodukujú asi 120-tisíc ton smetí, kapacita spaľovne je 135-tisíc ton za rok. Produkcia odpadu každoročne rastie. Čím viac sa podarí vytriediť, tým menej práce bude mať spaľovňa.
Nádoby na separovaný zber sú farebne rozlíšené, podporuje ich aj reklama so sloganom Colors of OLO na smetiarskych autách. Do žltých kontajnerov možno vhadzovať plasty, ako sú napríklad použité PET fľaše od minerálok či malinoviek, ale aj hliníkové obaly od plechoviek a tetrapackové obaly zo škatuľových nápojov. Zelené nádoby sú určené na sklo, modré sú pripravené na papier. Čiernou farbou by mali byť označené ostatné kontajnery. Sem sa má vhadzovať domový odpad, ktorý sa nerecykluje. V meste je aj približne 20 miest, kde smetiari zbierajú nebezpečný odpad ako batérie, galvanické články, chemikálie a podobne.
Separovaný zber sa smetiari snažia propagovať hlavne medzi deťmi. "Rozpočet OLO nie je neobmedzený. Preto oslovujeme hlavne najmladšiu generáciu. Nielen preto, že o dvadsať rokov budú dospelí, na svojich rodičov totiž vplývajú už teraz," vysvetľuje Sulík. Vlani zorganizovali niekoľko súťaží v zebre PET fliaš medzi školami, deti súťažili aj v kreslení na tému triedenia. Koncom školského roka mohli školské kolektívy navštíviť zadarmo znovuotvorenú zoologickú záhradu. Miesto peňazí "zaplatili" prázdnymi fľašami, plechovkami alebo tetrapackovými obalmi. Takúto akciu pripravujú smetiari aj na máj. (mk)
Čo je to Recyklačný fond
Recyklačný fond vznikol v roku 2002. Určitým percentom ceny musia doň prispievať všetci výrobcovia alebo dovozcovia produktov, z ktorých sa neskôr stávajú odpady. Recyklačný fond potom peniaze prerozdeľuje, napríklad prostredníctvom grantov, o ktoré žiadajú jednotlivé samosprávy. Obce pritom od fondu získavajú okrem jednorazovej podpory i pravidelné ročné platby za tonu vyseparovaného odpadu.