Začiatkom 90-tych rokov viedenskí huslisti Christa a Gerald Schönfeldingerovci "znovuobjavili" takmer zabudnutý nástroj - sklenenú harmoniku. V roku 1993 založili súbor Wiener Glasharmonika Duo (na snímke), ktorý sa pokúša o oživenie hudby dovtedy známej iba z euforických novinových správ. Svedok doby Johann Wolfgang Goethe veril, že v tónoch sklenenej harmoniky znie srdce sveta. W. A. Mozart by bol tento nástroj rád vlastnil.
Sklenenú harmoniku vynašiel Benjamin Franklin v roku 1761. Po 150 rokoch zabudnutia sa opäť začala zhotovovať podľa historickej predlohy. Jednotlivé sklenené misky sú upevnené na rotujúcej osi. Tón vzniká rozochvievaním okraja rotujúcich misiek navlhčenými prstami.
Verofón zhotovil v roku 1983 Sascha Reckert. Tvoria ho chromaticky zoradené sklenené trubice s rôznou dĺžkou, ktorá určuje výšku tónu. Tón vzniká rozochvievaním skla navlhčenými prstami.
Na koncerte, ktorý sa v Mozartovej sieni Rakúskeho veľvyslanectva na Ventúrskej 10 začne zajtra o 18.00, odznejú diela W. A. Mozarta, C. Röllinga, E. Morriconeho, J. Lannera, E. Satia a G. Schönfeldingera. (k)
FOTO - WWW.RAUSCHER-KULTUR.AT