Projekt špičkových sólistov, učiteľov tanca a virtuóznych muzikantov bol zostavený z ukážok tancov viacerých regiónov s minimálnou štylizáciou. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
ľudové hudby Borievka a Muzička však ešte predtým žičlivému publiku ukázali, ako má poriadna a pravá veselica vyzerať. Po úspešných premiérach v Košiciach a Budapešti predviedli po prvýkrát program Husľovačka aj Bratislavčanom.
Ohnivý projekt špičkových sólistov, učiteľov tanca a virtuóznych muzikantov bol zostavený z ukážok tancov viacerých regiónov s minimálnou štylizáciou. "Chceme dať autentické tance na javisko aj s atmosférou, temperamentom a surovosťou pôvodného," vysvetlila tanečnica a pedagogička Lucia Ninčáková z Dragúňov. Nálada bola teda tiež ako na ozajstnej zábave - burácajúce obecenstvo, nadšené výkriky, piskot a rozhýbané sedadlá.
"Keď sa stretneme a dobre si zatancujeme, tak to nazývame husľovačka," vysvetlila. Vysvetľovaniu však nebol koniec - neznalým by sa asi pri pohľade na bulletin bol zišiel aj etnologický slovník. "Do vysoka je miestny pokrik, ktorým sa tanec zrýchli. Cifrovanie, to sú šikovné nôžky‚ teda majstrovstvo, akým tancujú tanečníci, spôsob, ako ovládajú svoje telo. Ale cifrovať sa môže aj na husliach. A verbunk je názov pre tanec, je to tanec verbovačov, teda tých, ktorí verbovali chlapcov na vojnu, do armády," ochotne objasnila tanečníčka.
Väčšina návštevníkov však pomoc nepotrebovala. "Tancujem od piatich rokov, teraz vo folklórnom súbore Ekonóm," potvrdila študentka Alžbeta. Výkonmi kolegov a priateľov bola nadšená. "Je dobré, že konečne niekto robí autentické tance."
Myšlienka tanečného domu, kde si účastníci sami môžu vyskúšať to, čo videli, vznikla v Maďarsku v 70-tych rokoch.
DOROTA KRÁKOVÁ