počas chrípky berú dovolenky a nevyhľadávajú lekára.
V Bratislavskom kraji bolo počas minulého týždňa zaznamenaných 582 prípadov chrípky a jej podobných akútnych respiračných ochorení na stotisíc obyvateľov. O epidémiu by išlo, ak by počet ochorení v kraji presiahol dvetisíc prípadov na 100-tisíc obyvateľov, alebo ak by došlo k dvojnásobnému nárastu ochorení v priebehu dvoch po sebe idúcich týždňoch. "Tento rok sa epidémia Bratislave už pravdepodobne vyhla," hovorí epidemiológ Peter Truska. Rovnaké šťastie mali Bratislavčania aj minulý rok. Epidémia v Bratislavskom kraji bola naposledy zaznamenaná v roku 2001 a na úrovni okresov v roku 2003.
Podľa lekárov sú v prípade chrípky najrizikovejšie dni so zmenami teplôt. Ľudia vtedy podcenia počasie a nevhodne sa obliekajú, čo uľahčuje vírusom prelomenie prirodzenej imunity organizmu. Najviac sa chrípka šíri v uzavretých priestoroch, kde je veľa ľudí, ako sú zasadačky, prostriedky hromadnej dopravy či školské učebne.
Prvým krokom v prípade epidémie je prerušenie školskej dochádzky. V meste už boli aj stavy, keď mal chrípku každý piaty človek. Vtedy sa napríklad rušia návštevné hodiny v nemocniciach a operácie, ktoré nie sú akútne, sa prekladajú na neskorší termín.
(japa)