V Bratislave vznikla aj prvá šermiarska a telocvičná škola v Uhorsku. Tento súkromný ústav založil Ferdinand Martinengo, ktorý od roku 1844 okrem šermu vyučoval i gymnastiku. O dva roky neskôr sa tomuto mužovi prvýkrát podarilo presadiť vyučovanie telesnej výchovy na ľudovej škole.
Po druhej svetovej vojne vznikla na prípravu telovýchovných pedagógov v rámci Univerzity Komenského nová fakulta pod názvom Inštitút telesnej výchovy a športu. O päť rokov neskôr sa premenovala na Fakultu telesnej výchovy a športu, ktorá pôsobí pod týmto názvom dodnes.
Vznik športových klubov
V Bratislave zachytili športovci i veľký boom vzniku športových klubov, ktorý k nám prenikol z britských ostrovov.
Už od roku 1526 pôsobil na území Bratislavy strelecký spolok. Údajne ho zriadilo mesto a jeho členovia mali na starosti udržiavanie vnútorného poriadku.
Prvý moderný športový klub vznikol v Bratislave 5. 2. 1862 a volal sa Bratislavský veslársky klub (Pozsonyi Hájos Egylet). Klub bol súčasne prvým veslárskym klubom v Uhorsku, no členstvo v ňom sa obmedzovalo iba na šľachtu a buržoáziu. Dva roky po svojom vzniku – 14. 4. 1864 usporiadal klub prvé atletické preteky.
Rok 1871 sa v historických zápisoch datuje ako rok vzniku Bratislavského korčuliarskeho klubu (Pressburger Eislauf club), ktorý bol známy aj ako Klouzačný spolek. V tom istom roku, 14. decembra, slávnostne otvorili v pálffyovskej záhrade pod Bratislavským hradom, v priestore bývalej budovy Čs. rozhlasu na Zochovej ulici prvé verejné klzisko. Večer osvetľovalo plochu 64 plynových lámp.
V roku 1886 utvorili nadšenci cyklistický spolok, ale až o deväť rokov neskôr sa uskutočnili prvé preteky, na ktorých v Bratislave súperili českí a slovenskí cyklisti.
Futbal patril v Bratislave vždy k najpopulárnejším športom. Prvým slovenským futbalovým klubom vôbec bol Prvý československý športový klub Bratislava /I. ČsŠK/ .
Prvým hokejovým klubom bol Ski klub Bratislava, ktorý v roku 1930 zvíťazil na 1. majstrovstvách Slovenska v ľadovom hokeji.
Športové stavby v Bratislave
V polovici decembra v roku 1940 otvorili v Bratislave na ulici Odbojárov prvý zimný štadión. Počas vojny ostal nedokončený a jeho dostavba sa realizovala až v roku 1946 a zastrešený bol až v roku 1958.
V roku 1952 vznikla na mieste staršieho atletického štadióna na ulici Odbojárov podľa projektu Ing. Cibulu cyklistická klopená dráha s hľadiskom pre 6000 divákov. V roku 1956 prešiel štadión rozsiahlou rekonštrukciou a dodnes slúži cyklistom.
Na Kamzíku stál kedysi aj skokanský mostík. Dobudovali ho v decembri 1954 a 5.1.1955 ho odovzdali do používania. Mal kritický bod 37 metrov.
Najstarším bratislavským krytým plaveckým bazénom je Grössling s rozmermi 25 x 8,5 metra. Postavila ho v roku 1913 firma Pittel és Brausewetter podľa projektu Lajosa Gratzla. Stál pri najstaršom vodoliečebnom a kúpeľnom ústave, ktorého stavbu realizovala v neorenesančnom slohu firma Kittler a Gratzl v roku 1886.
(Zdroj: Bratislavské priority maximá a kuriozity – B. Bublincová, J. Vránová, Bratislava 1987)