
FOTO SME – PAVOL MAJER
„V každej kabínke je palubný počítač, ktorý riadi označovače cestovných lístkov. Tento počítač koriguje rádiostanica, ktorá prijíma presný frankfurtský čas. A potom presne na stotiny sekundy koriguje hodiny v označovačoch cestovných lístkov,“ hovorí Peter Pipiš z dopravného podniku.
Kontrolovali sme presný čas na hodinách v meste a autobusoch podľa servera www.atomtime.com, ktorý tvrdí, že ukazuje najpresnejší čas. Presne išli aj hodiny na automatoch na cestovné lístky na Obchodnej a na Račianskom mýte. Tieto však už nastavujú mechanici manuálne podľa svojich hodiniek.
Presný čas ukazujú aj hodiny na veži Dómu sv. Martina. Vysielačkou sledujú signál z počítača z Frankfurtu. „Sú presné, ja si podľa nich nastavujem vlastné hodinky,“ povedal nám pomocný kostolník. Tento systém tu funguje len od 11. novembra minulého roka, keď dostal dóm nové zvony. Dovtedy sem každý večer chodili študenti, miništranti, bohoslovci a hodiny naťahovali.
Presné sú aj hodiny – biele kocky na otáčajúcich sa stĺpoch na Kamennom námestí, na Kollárovom námestí, na zastávke na Zochovej ulici a na Trnavskom mýte. Najdlhšie bude tento rok trvať tým, ktorí budú odratúvať čas podľa digitálnych hodín na Dome kultúry na Námestí SNP a na Starej tržnici.
Hodiny na dome kultúry idú asi päť minút pozadu. Hodiny na Starej tržnici odbijú polnoc s dvojminútovým meškaním. Budova Domu kultúry na Námestí SNP patrí firme Hydroreal. Vo firme sme sa však nedozvedeli, kto hodiny nastavuje. „Idú zle?“ bola prvá reakcia. „Myslím, že odkedy nám budova patrí, nikto sa hodinami nezaoberal, sme tu už dva roky. Možno naši údržbári ich občas skontrolujú.“
Prvé hodiny, ktoré odbijú v Bratislave nový rok 2002 sú hodiny na Starej radnici a hodiny na Michalskej veži. Hodiny na Starej radnici má na starosti súkromná firma. Asi raz za mesiac príde jej pracovník a skontroluje ich. Presne vraj nemôžu ísť pre laserový orloj. Zvuk odbíjajúcich hodín a hudba sprevádzajúca orloj by sa navzájom bili. Laserový orloj je na rozdiel od hodín na veži presný. Obrazce a zvuk – to je vlastne počítačový program presný na stotiny sekundy. Program spustia spínacie hodiny riadené podľa družice. Hodiny na Michalskej veži kedysi naťahoval „uhrmacher“. Ten sa staral o hodiny v celom meste. Teraz ich kontrolujú zamestnanci Mestského múzea. Stačí nastaviť elektrické hodiny v miestnosti na najvyššom poschodí, podľa nich sa nastavia tie na veži.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ