Kým na magistráte sa ešte len pripravuje nový zákon o Bratislave ako samostatnom kraji, Spišiaci už stihli predložiť svoju požiadavku do parlamentu. Ak sa návrh schváli, deviaty samosprávny kraj Spiš by mal vzniknúť 1. júna. Jeho súčasťou by mali byť okresy Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča a Spišská Nová Ves. "Nie je to prekvapenie," reagoval na iniciatívu Spišiakov hovorca bratislavského primátora Milan Vajda.
Na magistráte funguje od januára pracovná skupina, ktorá má pripraviť nový zákon o Bratislave. Ten by mal vyčleniť Bratislavu ako samostatný kraj. Starostovia mestských častí, ktorí si osamostatnenie Bratislavy takisto želajú, zaviazali primátora Andreja Ďurkovského, aby zákon predložil do vlády tento mesiac. O tomto termíne sa Vajda nevyjadril. "Budeme sa snažiť pripraviť zákon tak, aby nevznikla časová tieseň pri jeho schvaľovaní," povedal s tým, že by to malo byť do konca roka.
Nejde o prvú iniciatívu za samostatnú Bratislavu. Snahy bývalých primátorov však stroskotali na nedohode s mestskými časťami alebo na slabej politickej vôli. "Ak sa teraz budeme vyhovárať na nedostatok politickej vôle, prebehnú regionálne i komunálne voľby a nič sa nezmení," povedal vo februári novomestský starosta Richard Frimmel.
Na jeseň budú regionálne voľby. Mestské časti ich navrhujú v Bratislave vynechať a voliť na budúci rok v komunálnych voľbách dvojjediné vedenie mesta a kraja - primátora a mestské zastupiteľstvo. So svojím zrušením, samozrejme, nesúhlasí župan Ľubo Roman, ktorý sa chystá vo voľbách znova kandidovať. Proti sú aj primátori okresných miest Pezinok, Malacky a Senec, ktorých by čakalo pričlenenie k Trnavskému kraju.
O zmene sa už hovorí
K zmene územnosprávneho členenia sa pred regionálnymi voľbami začínajú vyjadrovať politici i mimovládne organizácie. Podľa Únie miest Slovenska je zmena nevyhnutná - treba rešpektovať prirodzené regióny a vytvoriť aspoň 12 žúp. Tento zásah si bude vyžadovať zmenu troch zákonov - o samosprávnych krajoch, volebného zákona a zákona o územnom a správnom usporiadaní. Konzervatívny inštitút, ktorého riaditeľ Ondrej Dostál je miestnym poslancom Starého Mesta, zastáva názor, že zmeny treba stihnúť ešte pred regionálnymi voľbami. Na rozdiel od únie inštitút navrhuje 16 žúp. Proti zmene krajov sa vyjadrili člen ĽS - HZDS Viliam Veteška aj predseda strany Vladimír Mečiar.
Za samostatnú Bratislavu
* Bratislava ako hlavné mesto má v terajšom kraji postavenie ako napríklad Sereď;
* je sídlom mnohých štátnych i medzinárodných inštitúcií a poskytuje im infraštruktúru;
* v dnešnom kraji má väčší podiel na tržbách z cestovného ruchu;
* cesty v správe mesta a hromadnú dopravu využívajú nielen Bratislavčania, ale len oni ich svojimi daňami financujú;
* z dane z motorových vozidiel, na ktorej sa Bratislava podieľa 80 percentami, nedostáva mesto nič.
Proti samostatnej Bratislave
* Nebude dostatočná politická vôľa;
* okolité okresy sú späté s Bratislavou a nie s Trnavou;
* obyvatelia okresov Malacky, Pezinok a Senec budú mať do Trnavy ďaleko;
* vzniknú problémy so zdravotníckymi zariadeniami, vodárňami a inými inštitúciami;
* Bratislava príde o peniaze z EÚ, lebo tam majú schválenú našu regionálnu štruktúru do roku 2008.