Najstaršie premostenie Dunaja čaká v najbližších rokoch rozsiahla rekonštrukcia. Po Starom moste už nebudú chodiť autá a autobusy, vedenie mesta s ním počíta ako s etapou trasy rýchloelektričky. "Most uzavrieme, keď budeme môcť začať stavať koľajovú trať z Petržalky," povedal námestník primátora pre dopravu Karol Kolada, čím vyvrátil fámy, že most uzavrú hneď po sprístupnení piateho mosta.
Vlani v lete si mesto nechalo odborníkmi vypracovať podrobný statický posudok. Most sa skladá z dvoch častí - staršej, po ktorej dnes chodia autá, a novšej, kde sú v súčasnosti nevyužívané koľajnice. Podľa posudku vykazuje cestná časť mosta vysokú opotrebovanosť, jeho životnosť odhadli statici na 13 až 17 rokov. Naproti tomu železničný most vydrží podľa vyjadrenia odborníkov ešte 70 rokov.
"Cestná časť Starého mosta sa bude demontovať a dá sa do šrotu. Železničnú časť pravdepodobne využijeme ako budúcu trasu rýchloelektričky z Janíkovho dvora na Šafárikovo námestie," povedal Kolada. Isté to však bude až po výsledkoch skúšok ocele železničného mosta, ktoré je ešte potrebné urobiť.
Parametre mosta sú nepostačujúce z hľadiska predpisov v riečnej doprave. Most je totiž nízky, nevyhovujú ani podpery. Na rokovaniach s dunajskými lodníkmi sa predstavitelia mesta dohodli, že podpery sa meniť nebudú. Celý most však bude treba zvýšiť približne o 1,3 metra. "Železničný most má šesť polí, každé je samostatnou jednotkou," vysvetlil Kolada. Počas rekonštrukcie most rozmontujú, každú časť nadvihnú a dobudujú pod ňou piliere do potrebnej výšky.
Na magistráte počítajú s tým, že trasu rýchloelektričky začnú stavať niekedy na budúci rok. Náklady na samotnú stavbu by mali byť 4,5 až 5,5 miliardy korún, mesto je schopné zaplatiť dve miliardy. Preto sa snažia, aby stavba bola zaradená do verejných prác. V takom prípade by bol zvyšok nákladov hradený zo štátneho rozpočtu. "Ak sa nám to podarí, s rekonštrukciou Starého mosta by sme mohli začať," dodal Kolada.
(mk)