
Včera sa na cestách netvorili zápchy, napriek tomu že sneh sa sypal celý deň. Prispelo k tomu asi najmä to, že v meste je medzi sviatkami podstatne menej ľudí (a motoristov) ako v bežný pracovný týždeň. Ak však bude počasie po Novom roku také ako tento mesiac, „zapchatým“ komunikáciám sa motoristi nevyhnú, na údržbu ciest budú navyše chýbať peniaze. FOTO SME – PAVOL MAJER
Bratislava tento rok prekonala rekord. Snehová prikrývka sa doteraz v uliciach mesta udržala najdlhšie od roku 1951. „Na letisku v Ivanke napadol sneh v novembri, udržal sa dva dni, potom sa roztopil a nová snehová prikrývka sa vytvorila 5. decembra. Trvá dodnes. Na Kolibe napadol sneh 25. novembra a snehová prikrývka sa udržala dodnes. To znamená, že na Kolibe sa udržal sneh už 28 dní a v Ivanke 24 dní. Je to najdlhšie od roku 1951,“ povedala Dagmar Kryšková z hydrometeorologického ústavu.
Tento rok sa teda sneh v Bratislave udržal rekordne dlho. Neprekonal však ďalší rekord, a to v hrúbke snehovej prikrývky. „Dnes je v Bratislave 15 až 21 centimetrov snehu. Rekordnými rokmi však boli roky 1987 a 1981, keď napadlo na letisku 44 centimetrov a v Ivanke 55 centimetrov,“ hovorí Kryšková.
Rekordy v osemdesiatych rokoch si pamätajú aj niektorí obyvatelia mesta. „V osemdesiatom siedmom som zažil svoje prvé uhoľné prázdniny. Napadlo vtedy aspoň meter snehu, nechodili autá, električky, autobusy. V pondelok sme prišli do školy u nás na Kramároch, ale chýbalo asi pol triedy, ani učitelia neprišli, nemali sa ako dostať z mesta. Dali nám týždeň uhoľných prázdnin. Pamätám si, ako sme cestou domov skákali z garáží, nemohlo sa nám nič stať. Bola vtedy aj strašná zima, aspoň 20 stupňov pod nulou, ale my sme sa tešili, boli sme deti. Chcel by som takú zimu ešte zažiť,“ hovorí Vladimír Makara.
„Pamätám si zimu 1987, všetko bolo ochromené, nič nejazdilo, obchody boli zatvorené, nebol chlieb. Napadlo aspoň meter snehu, a to za jednu noc z 11. na 12. januára. Sneh musela z centra odpratávať armáda,“ hovorí Erika Kováčová.
Aj s výrobou denníka Smena, predchodcu dnešného SME, boli vtedy veľké problémy. Do práce sa dalo dostať len pešo alebo na bežkách. Ľudia z Dúbravky a Devínskej Novej Vsi prichádzali do redakcie na Dostojevského rade až neskoro popoludní. Noviny vyrábali tí, ktorí bývali v centre.
A z neďalekej Viedne sa šírili vtipy, že na zlikvidovanie komunizmu stačí niekoľko centimetrov snehu.
(haj)