Časté striedanie nájomníkov prispieva k zvýšeniu anonymity v jednotlivých vchodoch a k zníženiu bezpečnosti. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Výhodou Petržalky je blízkosť centra mesta, avšak kultúra bývania či životného štýlu medzi výhody života v tejto mestskej časti nepatria.
Čoraz viac bytov ich vlastníci prenajímajú. Nájomníkmi sú najmä mladí ľudia prichádzajúci do Bratislavy za prácou či študenti. Nezriedka v bytoch žije "mnohopočetná rodina" nájomníkov. Bytový fond tým trpí, dočasní obyvatelia byt len užívajú, do jeho skvalitnenia záujem investovať nemajú. Podobne pristupujú k okoliu domov či udržiavaniu spoločných priestorov.
Časté striedanie nájomníkov prispieva k zvýšeniu anonymity v jednotlivých vchodoch, čo je jedným z významných faktorov zníženia bezpečnosti. Často ani stáli obyvatelia nedokážu rozoznať, či osoba, ktorú stretnú na chodbe či pri vchode, je sused, alebo niekto, kto tam nemá čo hľadať. "Nechcem zostať v Petržalke. Vlastný byt si budem hľadať inde v Bratislave alebo v okolí," hovorí jeden zo slobodných mladých ľudí, pre ktorých sa stala Petržalka prechodným bydliskom. Za prenájom izby v zariadenom štvorizbovom byte platí 4,5-tisíca korún mesačne. Podobne ako jeho traja ďalší spolubývajúci. "Je to môj druhý podnájom v Petržalke," hovorí. "Predtým som síce býval lacnejšie, ale zato v horšom vchode. Bál som sa večer chodiť domov."
Zlá povesť znamená aj nižšiu trhovú cenu bytov v takomto dome, ale aj v jeho blízkom okolí. Príkladom zlepšenia situácie problémového vchodu je spolupráca s projektom Bezpečné bývanie, ktorý v Petržalke funguje od roku 2001. "Dnes je do projektu zapojených takmer 350 objektov," hovorí Peter Grečko, autor technickej časti projektu. Sú to najmä paneláky s veľkým počtom bytov. Nejde len o technické zabezpečenie vchodov, ale o komplexnú ochranu objektu - aktívnu činnosť samospráv vlastníkov bytov či spoluprácu s mestskou políciou. Tento stupeň ochrany si zvolilo už 188 domov. Znamená to napríklad, že v prípade potreby zásahu má polícia prístup do domu.
Najdlhšie skúsenosti s projektom majú obyvatelia Rovniankovej 14, typického petržalského paneláku, jedného z domov, v ktorom sa celý projekt bezpečného bývania odštartoval. "Vstup a výstup do domu sme zabezpečili spevnenými dverami s magnetickou zámkou, ktorú riadi elektronický systém s nonstop monitorovaním a záznamom cez počítač. Zaviedli sme sledovanie priestorov domu priemyselnými kamerami, ovládanie bezpečnostných prvkov prostredníctvom mobilov a internetu, pohybové a dotykové senzory," hovorí Marcel Slávik z výboru vlastníkov bytov. V dome vybudovali aj vlastnú počítačovú a televíznu sieť, ktorú plánujú využiť aj na on-line monitorovanie a bezprostredný kontakt s obyvateľmi. "Dôležitým krokom bolo aj sprevádzkovanie webovej stránky www.rovniankova14.sk, ktorá je miestom kontaktu s obyvateľmi, ale i cudzími ľuďmi, miestom, z ktorého sa dajú čerpať informácie nielen o našom dome, ale aj o domovej samospráve všeobecne," dodáva M. Slávik.
VIERA JUHÁSZOVÁ