Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Orientačným bežcom ľad ani sneh neprekážal

V Sade Janka Kráľa sa v nedeľu uskutočnilo 5. kolo zimnej ligy v orientačnom behu. Súťažilo sa na krátkych tratiach merajúcich 1450 a 2530 m. Počasie sa tentoraz postaralo o to, že zimná liga bola naozaj zimná. Teplota pod nulou a trate pokryté ľadom.

Matúš Trnovec, víťaz kategórie do 18 rokov. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL

"Podmienky boli naozaj náročné, bol som až prekvapený, ako v pohode to pretekári zvládli," povedal riaditeľ pretekov Jozef Wallner.

Postaviť kvalitnú a náročnú trať v jednoduchom a dostatočne priehľadnom teréne, akým je pre orientačných bežcov Sad Janka Kráľa, nie je jednoduché. "Je to pravda, ale vždy sa dá niečo vymyslieť. Snažili sme na malom priestore použiť veľa kontrolných stanovíšť a umiestniť ich tak, aby sa jednotlivé postupy medzi nimi križovali. Pretekári nebežali jedným smerom a museli neustále pracovať s mapou. Každé zaváhanie na takej krátkej trati znamená stratu cenných sekúnd," vysvetľuje Wallner.

Hlavnú mužskú kategóriu vyhral Peter Mlynárik (Vazka Bratislava) pred Jurajom Malatinom starším (Pucov ŠK Bratislava) a ďalším pretekárom z Vazky Jurajom Opršalom. Medzi ženami dominovala Pezinčanka Katarína Fedorová, druhá skončila Soňa Beržinská (Kobra Bratislava), tretia Marta Prékopová (Farmaceut Bratislava). Na podujatí sa zúčastnilo 34 pretekárov, medzi mužmi však chýbala absolútna slovenská špička, ktorá má za sebou sústredenie v Španielsku. Štvorica pretekárov Kobry Bratislava Marián Dávidík, Lukáš Barták, Ondrej a Martin Pijákovci tam štartovala aj na pretekoch svetového rankingu v Alicante.

Ich najbližším cieľom je mapovo-kondičné sústredenie v Taliansku a Slovinsku, ktorého súčasťou bude aj účasť na pretekoch. Novú sezónu už tradične otvorí podujatie Spring cup v Dánsku (18. - 20. marca), na ktorom sa vždy schádza absolútna svetové špička.

Víťazi

MUŽI - do 12 rokov: Juraj Malatin (Pucov ŠK Bratislava), do 14 rokov: Karol Hierweg ml. (Kobra Bratislava), do 18 rokov: Matúš Trnovec (Vazka Bratislava), nad 19 rokov: Peter Mlynárik (Vazka Bratislava), nad 45 rokov: Jozef Fedor (Sokol Pezinok)

ŽENY - do 12 rokov: Viktória Malatinová (Pucov ŠK Bratislava), do 18 rokov: Daniela Trnovcová (Vazka Bratislava), nad 19 rokov: Katarína Fedorová (Sokol Pezinok), nad 45 rokov: Eva Králová (Vazka Bratislava), open: Zuzana Brijová neregistrovaná