Len pred niekoľkými dňami sa z ďalšej dobrodružnej výpravy vrátil dokumentarista, režisér a kameraman Pavol Barabáš (na snímke) . Uplynulé týždne strávil ako člen expedície na venezuelskej stolovej hore Chimantá, len 80 kilometrov vzdušnou čiarou od stolovej hory Auyan Tepui, kde pred rokom nakrútil film Amazonia vertical.
"Chimantá je však úplne iná. Jej povrch je omnoho náročnejší a neuveriteľne rozbrázdený hlbokými puklinami s divou vegetáciou, kde každý krok bol úplne odlišný. Často sme sa tam cítili ako kozmonauti na inej planéte," spomína Barabáš na svoje zážitky v extrémnych podmienkach, ktoré mu ani tentoraz nezabránili vziať do rúk kameru. Nakrúcal najmodernejšou HDV technológiou. Záznam je vhodný aj na premietanie v kinách.
Pri sledovaní jeho dokumentov nejednému divákovi sa tají dych a jeho fanúšikovia sa majú opäť na čo tešiť. V hlave má už totiž pripravenú ďalšiu lahôdku s pracovným názvom Jaskyňa. Po dokončení film predstaví úspechy speleo tímu expedície Chimantá 2005, ako aj unikátne objavy z oblasti jaskyniarstva. "Prešli sme ako prví ľudia vôbec naprieč plató tejto stolovej hory a som rád, že sa nám v tomto labyrinte roklín a priepastí podarilo objaviť nové jaskyne. Zažili sme skutočne mnoho dobrodružných chvíľ a možno práve hlavná myšlienka filmu vzíde po analyzovaní množstva nových poznatkov," hovorí Barabáš.
Zo Slovenska a Česka sa na expedícii zúčastnilo 9 ľudí - vedúci expedície Braňo Šmída, jaskyniari Marcel Griflík, Erik Kapucian, Majdo Majerčák, Ján Pavlík a Zdenko Hochmuth, českú stranu zastupovali jaskyniari Marek Audy a Robert Bouda.
Venezuelská stolová hora Chimantá je logisticky jedno z najmenej dostupných miest na Zemi. Od ostatného sveta ju oddeľuje kilometer vysoká skalná bariéra. Na jej povrchu sa vyskytujú veľké množstvá rastlinných a živočíšnych endemitov, ktoré možno nájsť len tu.
Expedícia slovenských, českých a venezuelských vedcov Chimantá 2005 nadviazala na vlaňajšiu výpravu, počas ktorej tu objavili najväčšiu pieskovcovú jaskyňu sveta - Cueva Charles Brewer. Jaskyňu nemožno v kvarcitoch porovnať absolútne s ničím. Jej najväčšia chodba, ohromná Gran Galería Karen y Fanny má objem vyše 400 000 m
3 , čo ju zaraďuje k najväčším podzemným priestorom sveta. Pre porovnanie - je to niekoľkonásobne viac, než má najväčší podzemný priestor na Slovensku Rozprávkový dóm v Stratenskej jaskyni so 79 017 m
3 .
Výsledkom tohtoročnej činnosti jaskyniarov sú tri novoobjavené horizontálne jaskynné lokality, ktoré sú ukryté v labyrinte puklín a priepastí hlbokých aj 100 metrov. Sú nebezpečné a ťažko schodné aj za pomoci najmodernejšej speleologickej techniky. Ak sa ich podarí spojiť, vznikne jaskynný systém dlhý približne 8 kilometrov.
Okrem toho sa v najstaršom pohorí sveta podarilo objaviť dosiaľ neznáme formy živočíchov, baktérií a zvláštnych speleotém. Poznatky a objavy sa budú ďalej odborne spracúvať na medzinárodnej úrovni v laboratóriách rôznych renomovaných univerzít sveta. (tasr)
FOTO - WWW.K2STUDIO.SK