Mnohé domy na Panenskej ulici majú charakter šľachtických palácov.
FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY
Pôvodný názov peknej a čistej oblúkovitej Panenskej ulice bol Nunnenpeunt. Meno jasne naznačuje, že územie ulice bolo nehnuteľnosťou klarisiek. Vyplýva to aj zo zoznamu desiatkov z roku 1557, podľa ktorého každý zo 44 domových pozemkov bol povinný na Vianoce odovzdať kláštoru klarisiek 50 denárov a jednu sliepku. Ulica mala na západnej strane bránu a závoru - svedčí o tom mestská účtovná kniha z roku 1456.
Nova Posoniensia
Dnešné meno dostala na počesť slávneho geografa a historika Mateja Bela. Narodil sa v Očovej v Zvolenskej župe 24. marca 1684, študoval v Prešporku a Halle. Najprv bol konrektorom v Banskej Bystrici, potom evanjelickým kňazom a napokon profesorom prešporského evanjelického lýcea.
Je autorom kníh Hungariae antiquae et novae prodromus, Adparatus ad historiam Hungariae a Notitia Hungariae novae historico-geographica, ktoré ostalo fragmentom. Rukopis nevydaných častí knihy sa nachádza v archíve ostrihomského prímasa.
Matej Bel ako prvý v roku 1721 začal v Uhorsku vydávať noviny Nova Posoniensia. Pre jeho vedecké zásluhy ho viacero učených spoločností (sanktpeterburská, londýnska, berlínska) zvolilo za svojho čestného člena. Cisár Karol III. ho povýšil do šľachtického stavu a vymenoval za dvorného historiografa a pápež ho vyznamenal pamätnou medailou so zlatou reťazou. Zomrel v roku 1749.
Obrazy Krista
Najvýznamnejšie budovy na Panenskej ulici sú: evanjelický nemecký kostol a fara postavené v rokoch 1774 - 1776 a menší maďarsko-slovenský evanjelický kostol z roku 1777. V nemeckom kostole zdobí oltár Lieberov krásny obraz Nanebovstúpenie Krista, v sakristii opatrujú Oeserov slávny obraz Kristus v Emauzách.
Petöfi a Thaly
Na jeden dom na Panenskej ulici nás upozorní pamätná tabuľa. Upevnil ju tam Toldyho kruh na pamiatku toho, že v tomto dome v skromnej dvorovej izbe býval v júni a júli 1843 Sándor Petöfi.
Ďalší dom, v ktorom je prešporská vyššia obchodná škola, je pamätihodný tým, že v ňom už roky býva oslavovaný čestný občan nášho mesta Koloman Thaly, velikán historickej vedy a šťastný obnoviteľ parlamentného mieru.
( Nabudúce Hodžovo námestie)
Úryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy Ferdinandovo mesto (Vydal Albert Marenčin PT). Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním zanikli.