Tanka Dolma Karpa - Biela Tara. FOTO SME - PAVOL MAJER |
V priestoroch Strediska kultúry na Vajnorskej 21 práve prebieha ojedinelá výstava umeleckých remesiel Nepálu. Okrem hlinených a kovových sošiek, spievajúcich mís, modlitebných valčekov, ručne vyrábaných šperkov, zvonov a kašmírových šálov či hodvábnych tašiek predstavuje približne 50 taniek.
"Tanka (píše sa i thangka) je farebný budhistický zvitkový obraz, ktorý sa ručne maľuje prírodnými farbami za pomoci jemného štetca z mačacích chĺpkov, väčšinou na bavlnené alebo hodvábne plátna," vysvetlila organizátorka slovenskej časti výstavy Nina Jassingerová. Zobrazuje ochranné božstvá a Budhu, určená je hlavne na výzdobu kláštorov, na náboženské ceremoniály a meditáciu. "Výroba jednej tanky trvá asi 3 až 4 mesiace, obraz dokonale zaschne po 10 až 15 rokoch a farby sú potom také odolné, že sa tanka môže dokonca aj umývať."
Aj zložitý proces tvorby je dôvodom, prečo sa tanky vo svete predávajú veľmi draho. "My ich predávame hlboko pod reálnu cenu," hovorí Jassingerová. Návštevník, ktorý sa však rozhodne kúpiť si takýto obraz alebo akýkoľvek iný vystavený predmet, prispeje na vzdelanie negramotných Nepálcov. Peniaze poputujú na konto nepálskej nadácie Centrum pre rozvoj žien a detí, ktorej činnosť je zameraná na sprístupňovanie základného vzdelania pre najchudobnejšie ženy a deti. Jej zakladateľom je mladý nepálsky mních Akka Lama.
Minulý rok v marci bol o výstavu v Prahe veľký záujem a z jej výťažku financovali polročný kurz čítania a písania pre 100 chudobných Nepálcov. Teraz sa podujatie koná paralelne v Brne, Prahe i Bratislave.
Pred ukončením výstavy vo štvrtok sa uskutoční prednáška pražského spolupracovníka nepálskej nadácie Tomáša Beránka, spojená s premietaním diapozitívov o Nepále, Tibete a Ladakhu. Expozícia je prístupná denne od 14.00 do 18.00, v stredu do 17.00.
DOROTA KRÁKOVÁ