"Pošúchajú si ruky a dajú si ešte po poháriku. Splachujú. Veru tak. Zlosť nad tým, ako trápne dopadli voľby v Berne, je veľká. Chutí ako kartón v ústach. Odporne. Pichnutie do hnisavého nádoru rodových vzťahov našej hornatej krajiny. Teraz to strieka. No jasné. Feminizmus je už spoločensky prijateľný. Je viac než vecou cti. No prosím. Ale žiaden strach - nový koncertný program kráľovien je jemná kultivovaná záležitosť." Týmito slovami lákali na piatkový koncert v Štúdiu 12 štyri švajčiarske Kráľovné budúcnosti. Zľava Sus, Mich`ele, Fränzi a Muda. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Ťažko možno vysvetliť, prečo práve Švajčiarsko bolo tou krajinou, kde dostali ženy právo voliť ako posledné v Európe. Stalo sa tak až v roku 1971 po úspešnom celonárodnom referende.
"Veľmi rady volíme, sme vďačné, že ešte stále môžeme," tešili sa s iróniou v hlase a s punkovým úškľabkom v tvári štyri feministické Kráľovné budúcnosti v piatok na svojom koncerte v Štúdiu 12. Členky skupiny Les Reines Prochaines prišli v rámci Halluzination tour predstaviť svoje aktuálne CD Protest und Vasen a diváci v publiku nepochybovali, že ich vystúpenie bude aspoň také divoké a hlučné ako protesty ich bojovných kolegýň spred 24 rokov.
Recesistické komičky Sus, Mich`ele, Fränzi a Muda však s vášnivou nonšalantnosťou, prechádzajúcou miestami do punkového kabaretu, prezentovali svoju malú hornatú krajinku so všetkými jej absurdnosťami.
Každá z nich sa ocitla aspoň raz pred mikrofónom, každá s vlastnou piesňou v inom jazyku. Bojovné či teatrálne patetické texty sprevádzali hudbou zo svojho malého orchestra - siahajú po klarinete, saxofóne, basgitare, trúbke. "Niektoré piesne jednoducho musia burácať!" zhodujú sa vo svojom manifeste k novému albumu. Pred očami divákov sa začnú odvíjať príbehy o vysnívanej dobre vetranej pivnici, v ktorej možno bez obmedzenia fajčiť, o túžbe po výkonnom vysávači s triliónom neodolateľných násadcov, o dráme trpaslíka, o dojemných pozorovaniach zo sveta ornitológie a o láske k absintu.
Silné svojrázne ženy, ktoré sa neboja ukázať to mužom, treba nielen počúvať, ale hlavne vidieť. Scénky so suchým humorom na spôsob Monty Python, s roztomilou dadaistickou hrubosťou naozaj zhypnotizovali publikum. Umeleckým konceptom profesionálneho diletantizmu, nepatričným glosovaním, genialitou banálneho a neslýchanou precíznosťou neprecízneho.
Les Reines Prochaines vznikli v roku 1988. V súčasnosti pôsobia v zložení - Muda Mathisová, samozvaná ministerka zdravotníctva a športových rýmov, Mich`ele Fuchsová, ministerka obrany a performancových cvičení, Fränzi Madörinová ako ministerka ekonomiky a vášnivého hľadania duše a Sus Zwicková - ministerka pre humanitárne záležitosti a mierený sadizmus. "Náš postup je progresívny, konceptuálny a asociatívny. Naša hudba a vystúpenia sú poznačené vnútornými predstavami, spomienkami, fantáziami a skúsenosťami. Triviality, mýty, folklór a popkultúra nám slúžia ako iskra pre inšpiráciu. Naše kompozície sú minimalistické, radikálne prosperujúce a luxusne jednoduché," tvrdia.