Výstavu Albína Brunovského videlo vyše 10-tisíc návštevníkov. Na snímke jedna z jeho pôsobivých drevomalieb. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Retrospektívna výstava Albína Brunovského má veľkú návštevnosť. Komplexné grafické dielo umelca videlo od otvorenia výstavy 12. decembra už vyše 10 000 návštevníkov. Galéria mesta Bratislavy preto po súhlase súkromných majiteľov a inštitúcií, ktoré vystavené diela vlastnia (Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Slovenská národná galéria, Galéria Bazovského v Trenčíne), predĺžila výstavu do 6. marca.
Kurátorom Retrospektívy je riaditeľ galérie Ivan Jančár. Podľa neho sa Albín Brunovský stal nielen nositeľom tradícií, ale aj "objaviteľom nových tvorivých možností". Stal sa osobitým predstaviteľom fantazijného realizmu, niekedy označovaného ako druhá surrealistická vlna, založeného na dokonalej kresbe s filozoficko-etickým posolstvom. Prepájanie fantazijných a reálnych prvkov, suverénne narábanie s výrazovými prostriedkami a bezpečné ovládanie klasických grafických techník bolo nutnou súčasťou tohto umenia. Brunovský ho ovládal majstrovsky.
Kto by nepoznal Brunovského grafiky prazvláštnych krajín? Jeho Labyrint sveta je plný najrôznejších postavičiek s neopakovateľnou atmosférou, vyčarenou vďaka fantázii a technickej zručnosti. Až groteskne pôsobia na diváka jeho čudesné ženy - prebujnelé alebo naopak vycivené a o nič lepšie na tom nie sú ani muži - chlpatí, zakrpatení satyrovia. Potom sú tu stromy s hlavami, nebezpečné šelmy a neuveriteľné zvery či lode plávajúce vzduchom.
Vo svete Albína Brunovského sa teda návštevníci Pálffyho paláca na Panskej 19 môžu stratiť ešte desať dní, a to prostredníctvom 650 grafických listov a výberu z majstrových malieb na dreve.
K výstave bola vydaná aj reprezentatívna publikácia Súborné grafické dielo Albína Brunovského a katalóg Maľby na dreve. Galéria mesta Bratislavy je otvorená denne okrem pondelka od 11.00 do 18.00. (mi)
Albín Brunovský sa narodil v Zohore na Záhorí, zomrel v Bratislave (1935 - 1997). Študoval grafiku na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave a rovnaký odbor absolvoval u Vincenta Hložníka na Vysokej škole výtvarných umení. Autor bývalých československých bankoviek a množstva ilustrácií diel klasickej literatúry - napríklad Gogoľa či Andersena - je známy aj obrazmi na dreve s pôsobivou drobnokresbou. Okrem voľnej grafiky sa venoval maľbe, knižnej ilustrácii, scénografii, tvorbe exlibris, známok a plagátov. FOTO - ARCHÍV |