V Starom Meste je 23-tisíc daňovníkov s povinnosťou podať do konca februára daňové priznanie k nehnuteľnostiam. Z tohto množstva doteraz podala priznanie asi polovica. Povedala to vedúca oddelenia miestnych daní na Miestnom úrade Staré Mesto Mária Barátiová. Staromešťania si môžu podať priznanie každý deň, teda aj mimo pôvodných úradných hodín, situácia je podobná vo väčšine mestských častí.
Začiatkom marca začnú na úrade vypisovať platobné výmery a posielať ich najprv právnickým osobám, potom občanom. Lehota na ich rozoslanie je koniec septembra. Denne staromestské úradníčky vybavia asi 100 telefonátov týkajúcich sa daňových priznaní.
Daňové priznanie si musia podávať všetci majitelia aj spolumajitelia nehnuteľností, a to za každú nehnuteľnosť zvlášť a podľa toho, v ktorej mestskej časti sa nachádza. Oslobodení sú len tí majitelia bytov, ktorí si ich kúpili pred menej ako piatimi rokmi a už zaplatili daň za ich nadobudnutie.
V Starom Meste sa to týka asi 4000 ľudí. Od dane sú oslobodené aj základné a materské školy.
Barátiová očakáva zvýšenie počtu daňovníkov oproti minulým obdobiam asi o 1000 až 2000, čo súvisí s novou výstavbou aj s pohybmi na trhu s nehnuteľnosťami. Čo sa týka ďalších daní, Staré Mesto vyberá ako jediná mestská časť daň za vjazd a zotrvanie v historickom jadre mesta.
(lin)
Starosta o zákone
Starosta Peter Čiernik pridal svoj názor k diskusii o rozdelení výnosu dane z nehnuteľností na budúci rok, keď má podľa zákona o decentralizácii už celý patriť mestu. "Zákon popiera princíp subsidiarity daní, okrem výnimky na tento rok," povedal Čiernik. Subsidiarita znamená, že celok nesmie uspokojiť svoje potreby, kým nebudú uspokojené potreby jeho súčastí. Dane by sa podľa Čiernika mali investovať do rozvoja oblasti, kde sa vybrali. Viacerí predstavitelia mestských častí i mesta sa zhodujú, že na riešenie problému bude potrebná zmena štatútu mesta.