V Bratislave sa pripravujú alebo sa už aj začali rekonštrukcie štyroch významných pamiatok - Kostola klarisiek, Starej radnice, Apponyiho paláca a hradu Devín. Rekonštrukčné práce v komplexe budov Starej radnice sa začali minulú jeseň. Hotová je už nová strecha na západnom krídle od radničnej veže po Apponyiho palác a fasáda Ungerovho domu. Začali sa práce aj na oprave fasády s arkádami.
Rekonštrukcia Starej radnice prebieha počas prevádzky jej priestorov. Do upravených objektov v Jarovciach a v bývalom kine Odboj v Dúbravke z radnice presťahovali depozity Mestského múzea a momentálne prebieha sťahovanie suterénu. Archívny prieskum objektov zabezpečuje Mestský ústav ochrany pamiatok. V súčasnosti sa zameriava na umeleckohistorický prieskum omietok. Výsledky výskumu zatiaľ nie sú známe.
Na jar sa začne aj so sťahovaním nábytku z Apponyiho paláca, ktorého rekonštrukcia si vyžiada úplné vyprázdnenie objektu. Začať by sa mala v októbri, predpokladané náklady sú 45 miliónov korún. Budova má množstvo stavebno-technických porúch a časté havárie spôsobuje aj zastaraná infraštruktúra v objekte.
Opakované problémy sú napríklad s vodovodným potrubím. Znamená to, že počas rekonštrukcie bude obmedzená prevádzka Mestského múzea a úplne premiestnená regionálna knižnica a archív mesta. Prerušená bude aj prevádzka vinárne Apponyi. Archív a knižnica budú z paláca presťahované už nastálo. "Archív mesta v súčasnosti patrí štátu a plánuje sa vybudovanie nového. Kým sa tak stane, mesto poskytne náhradné priestry. Máme na výber tri miesta," povedal primátor Andrej Ďurkovský.
Reštaurátorské práce a čiastočné rekonštrukčné práce v komplexe budov Starej radnice začal Paming realizovať už v minulých rokoch.
Apponyiho palác a komplex budov Starej radnice je v centre jednou z najdôležitejších pamiatok mesta. Najstaršou a najvzácnejšou časťou je jej severná a západná strana a radničná veža. Fasáda veže bola zrekonštruovaná pred tromi rokmi.
"Plánovaná rekonštrukcia sa však tentoraz týka nielen čiastkových úprav, ale celého komplexu. Hľadáme nové funkčné využitie objektu, aby sa dali jeho priestory využívať efektívnejšie a reprezentatívnejšie," vysvetľuje Zdena Turzíková z Pamingu. Napríklad v neogotickej prístavbe na južnom krídle Starej radnice, kde je v súčasnosti depozit Mestského múzea, by mala vzniknúť spoločenská sála prístupná verejnosti. Rekonštrukcia sa dotkne okrem reštaurátorských prác najmä rozvodov vody, vykurovania a celej infraštruktúry v objektoch.
Náklady na pokračovanie rekonštrukcie Starej radnice a Apponyiho paláca sa pohybujú od 55 do 75 miliónov korún.
Ďalšia významná chystaná rekonštrukcia sa bude týkať Kostola klarisiek. Ten je už niekoľko rokov odsvätený, je vo vlastníctve mesta a slúži ako koncertná sieň. Doteraz priestory trpeli chýbajúcim zázemím pre účinkujúcich i divákov. "Pôvodne sa uvažovalo o vytvorení zázemia v časti kláštora, ten má však iného majiteľa," povedal námestník primátora pre kultúru Štefan Holčík.
Jedným z cieľov rekonštrukcie má byť dobudovanie šatní a toaliet v podzemných priestoroch, ale aj sanácia budovy kostola, ktorá je v zlom stave. Vybavenie a rozvody sú buď nefunkčné, alebo opotrebované. Vlhkosť poškodila aj múry a omietky, problém je s kúrením. Náklady na rekonštrukciu sa odhadujú na 12,8 milióna korún, v minulom roku prispel na obnovu aj štát sumou 500-tisíc korún. Architektonická štúdia vznikla v roku 2003, v januári 2004 zámer schválili pamiatkari. "Súčasťou rekonštrukcie budú aj reštaurátorské práce, odvetranie a odstránenie vlhnutia. Práce by sa mali ukončiť do apríla 2006, keď by sa mali priestory otvoriť ku Dňu Bratislavčanov," povedal primátor Andrej Ďurkovský.
Na priľahlej Farskej ulici sa v novembri minulého roka začal archeologický výskum. Po prekládke kábla vysokého napätia sa zistili stopy po prístavbe kostola. Jej existenciu doteraz dokumentoval len obraz Rudolfa Alta z 19. storočia, ktorý nájdeme v Galérii mesta Bratislavy, a Tallherrov plán z roku 1783. V prístavbe bolo kedysi kolumbárium - miesto, kde sa odkladali urny s ostatkami rehoľných sestier.
"Našli sa zvyšky klenieb, dlažby, omietky, stopy po urnách, pozostatky boli v minulosti odstránené," povedal riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel. Priestory sa tiahnu pozdĺž južnej fasády od veže po hlavný vstup a zasahujú do polovice súčasnej Farskej ulice. "Pod základmi kostola bola odkrytá aj studňa asi zo 14. storočia. Má elipsovitý tvar, čo je na území mesta nový jav," povedal Štassel. Studňa bola zasypaná pri jednej z prestavieb kostola. "V polovici Farskej sa našiel aj stredoveký múr, o ktorom predpokladáme, že môže ísť o súčasť bývalého kláštora cisterciánok. O tom, čo sa stane ďalej s nálezmi, rozhodnú pamiatkari po skončení výskumu v marci.
História Kostola klarisiek
Kláštor pôvodne obývali cisterciánky. Gotický jednoloďový kostol vznikol začiatkom 14. storočia, keď do Bratislavy prišiel rád klarisiek - ženská vetva františkánov - na pozvanie kráľa Ondreja III. Rád rozkvital v 17. storočí.
V rokoch 1634 - 1640 bol kostol prestavaný a vtedy zrejme vznikla aj prístavba. V roku 1515 kostol vyhorel, rád rozpustil v18. storočí cisár Jozef II. Podľa niektorých prameňov predstavená kláštora poverila murára Norberta Danka, aby vyhĺbil otvor do hrubých múrov kláštora, a tam zamuroval kovovú nádobu so vzácnymi klenotmi a relikviami klarisiek.
Autor: Linda VasiľováJANA PARKROVÁ