Ryby, ktoré sú ulovené v dobe individuálnej ochrany alebo nedosahujú predpísanú najmenšiu lovnú mieru, musí rybár podľa zákona pustiť späť do vody, a to i vtedy, ak sú akokoľvek poranené. Každý, kto loví ryby, je povinný mať pri sebe meter, potrebný na zistenie dĺžky ulovenej ryby, podberák a pean.
Rybár musí úlovky zapisovať do povolenia a obmedzené je aj množstvo rýb, ktoré si môže nechať. Rybári loviaci na kaprovitých vodách smú používať najviac dva prúty. Pri nočnom love od 22. do 4. h musí byť miesto lovu osvetlené.
Na lov rýb sa nesmú používať výbušniny, otravné látky, harpúny či bodce. Zakázané je strieľať ryby, loviť ich pod ľadom, na šnúry, do rúk a do ôk. Ikry sa nesmú zbierať. Na lov je zakázané používať elektrický prúd či omamné látky. Zakázané je chytať ryby na miestach, kde sa nahromadili pri mimoriadnych situáciách a ryby zhromaždené v čase neresu a na zimoviskách.
Ryby sa nesmú chytať najmä po vysadení a v období, keď sa rozmnožujú. To je u každého druhu v inom čase. Niektoré druhy sú chránené dva-tri mesiace, niektoré pol roka. Sú však aj také druhy rýb, ktoré sú chránené celoročne.