Kvalita vôd sa veľmi zlepšila.V súčasnosti sa bežne úlovky z Dunaja konzumujú. |
V Bratislave je 10-tisíc športových rybárov a jednou z ich povinností je pri love vždy zapisovať úlovok aj s jeho veľkosťou do rybárskeho povolenia. Minulý rok medzi unikátne úlovky patril napríklad veslonos americký. Túto rybu, ktorá u nás nikdy nebola vysadená, chytili v októbri v zdrži pri Čunove. Pravdepodobne sem priplávala z Rakúska.
Po vyhodnotení minuloročnej rybačky sa pripravuje plán výsadby rýb na ďalšiu sezónu, druhy aj množstvo. Väčšina rýb zatiaľ ešte "spí". "V zime si vytvárajú vo vode zimoviská. Je to ohradený kruh, dno má vyčistené a vymetené od bahna. Ryby prezimovávajú v stĺpci nad sebou," hovorí Anton Jasenovec, predseda Slovenského rybárskeho zväzu Bratislava-Staré Mesto. Toto obdobie je obdobím priateľstva medzi rybami, pretože v stĺpci nad sebou oddychujú rôzne druhy odlišných veľkostí.
"Inokedy však medzi nimi prebiehajú boje a hry rovnako ako medzi ľuďmi. Pozorovať ich vzťahy môžeme najmä v letných mesiacoch, keď ryba vychádza ku brehom - niektoré sa naháňajú a zabávajú, iné staticky prežívajú svoj deň," opisuje Jasenovec. Dravé ryby majú aj sklon ku kanibalizmu. "Pri vysádzaní sa musí dávať pozor, aby sme napríklad viac šťúk nevysadili na jedno miesto. Útočia na seba aj vo vedrách, neznášajú sa. Reagujú na pohyb, nie na to, že vedľa je ryba toho istého druhu."
Ryby sú sťahovavé živočíchy. Niektoré druhy tiahnu proti prúdu, iné v smere toku. Sú to neúnavní hľadači potravy. "Ani človek nevynaloží toľko energie na to, aby si zháňal jedlo," hovorí Jasenovec. Aj v zimných mesiacoch sú však niektoré druhy aktívne - napríklad mieň, ktorý sa v zime rozmnožuje - neresí.
Ryby typické pre Bratislavu
Bratislava je bohatá na vody plné živočíchov. Okrem pôvodnej osádky vôd sú tu aj novonasadené druhy. Žije tu v súčasnosti aj množstvo živočíchov, ktorým hrozilo vyhynutie a sú indikátormi čistoty vôd - rak riečny, rak rybničný, korýtka riečne aj rybničné. Vyskytujú sa napríklad na Železnej studničke a na Kuchajde. V Bratislave je vyše 50 rybárskych revírov, vyše 700 hektárov vnútorných vôd, tečúce vody a priesakové kanály.
Typickými rybami v bratislavských vodách sú kapor rybničný, amur, tolstolobik, jalec, karas, kaprokaras. Jedna z najobľúbenejších lovených rýb je mieň. Z dravých rýb sú to šťuky, sumce, ostrieže, slnečnice, hrebenačky. Vyhľadávanou rybou je aj zubáč.
Rybári lovia radi na Draždiaku, Zlatých pieskoch, vajnorských jazerách, Kuchajde, Železnej studničke či Rohlíku. Veľmi obľúbené sú dunajské ramená - navštevujú ich aj rybári z Rakúska aj Česka.
V Dunaji ryby pribudli
"V minulosti boli bratislavské vody silne znečisťované, a dlhé roky sa preto u nás nevyskytovali citlivé ryby ako americký sumec, niektoré druhy dunajského kapra či hlavátka podunajská. Ryby sa v znečistenej vode dostávajú do stresu, strácajú reprodukčný pud a znehodnocuje sa ich mäso," vysvetľuje Jasenovec a dodáva, že kvalita vôd sa v súčasnosti veľmi zlepšila. V Bratislavských vodách žijú opäť bobry a celoročne pri nich hniezdia kormorány.
"Vodné dielo Gabčíkovo napríklad tiež priaznivo ovplyvnilo situáciu v Dunaji. V rieke pribudli ryby, sú sprietočnené jej ramená a vzdutím ich hladín sa vody okysličili. Nevytvárajú sa v nich sinice, ktoré sú likvidátorom života vo vode." Ryby aj živočíchy tu nachádzajú rybári vo výbornej kondícii a sú veľmi životaschopné. V súčasnosti sa bežne úlovky z Dunaja konzumujú. "Vnútro ryby z dunajskej delty bolo kedysi obalené čiernym povlakom, dnes sa s tým už pri pitvaní takmer nestretávame. Povlak pochádzal z olejov, ropných produktov a umelých hnojív spláchnutých do rieky."
Bratislavské vody sú intenzívne zarybňované. Výsadba má nahradiť úlovky. Dosádzajú sa aj ryby, ktoré sa vytratili práve pre znečistenie vôd. Podľa Jasenovca je dôležité zachovávať pôvodnú faunu vôd. Chov a výsadba rýb je preto zameraná na tie druhy, ktoré patria do našej oblasti. Z lososovitých rýb sú tu najmä pstruhy a lipne, z kaprovitých rýb tiež druhy, ktoré tu pôvodne boli. JANA PARKROVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL