Hladina Dunaja, ktorá v noci z nedele na pondelok stúpla v Devíne až na 580 centimetrov, už znova klesá. Od piatka do nedele Dunaj stúpol o štyri metre, v dôsledku oteplenia a roztápania snehu a ľadu. Ďalšie stúpanie zastavili mrazy počas prvej noci ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Hladina Dunaja, ktorá v noci z nedele na pondelok stúpla v Devíne až na 580 centimetrov, už znova klesá. Od piatka do nedele Dunaj stúpol o štyri metre, v dôsledku oteplenia a roztápania snehu a ľadu. Ďalšie stúpanie zastavili mrazy počas prvej noci tohto týždňa. Podľa námestníka riaditeľa Povodia Dunaja Petra Minárika možno vzhľadom na veľké množstvo snehu v povodí rieky očakávať pri oteplení ďalšie stúpanie hladiny. "No podľa predpovede počasia sa tak v najbližších dňoch nestane," skonštatoval.
Hladina rieky môže v zime stúpnuť z viacerých dôvodov. Vysoký stav hladiny môže spôsobiť roztápanie snehovej pokrývky v hornom toku rieky. Keď mrzne, plávajú v koryte ľadové kryhy. V určitých prípadoch sa môžu kryhy nakopiť a vytvoriť prirodzenú hrádzu. V minulosti sa stali prípady, že odborníci museli takúto hrádzu prerážať výbušninami. Počet krýh sa však v porovnaní s minulým týždňom výrazne zredukoval, a tak podobná situácia v súčasnosti nehrozí. Podľa predpovede počasia majú byť teploty nízko nad nulou a v noci primŕzanie. "Tento týždeň by nejaké náhle zmeny na Dunaji nemali nastať," dodal Minárik.
Stúpla aj výška Moravy, od piatka do pondelka o dva a pol metra. V hornom toku je Morava ešte stále zamrznutá, takže v dolnom toku plávajú uvoľnené ľadové kryhy. Voda by však podľa Minárika mohla narobiť problémy iba stavbárom piliera mosta v oblasti Moravského Svätého Jána, kde má rieka zúžený profil, hromadné uvoľňovanie krýh nehrozí.
Ako Minárik uviedol, stúpanie hladín v oboch riekach malo skôr pozitívny vplyv, keďže pomohlo narušiť a odplavovať ľad na ich povrchu. "Ak budú naďalej cez deň mierne plusové a v noci mierne mínusové teploty, ľad sa prirodzene odplaví," dodal.