
Hviezdoslavovo námestie od stredy okrem klziska a vianočného stromčeka spestruje nová atrakcia. Konečne sa podarilo vyriešiť sprístupnenie archeologického nálezu stredovekej Rybnej brány verejnosti. Fragmenty múru Rybnej brány objavili archeológovia v lete, Staré Mesto spočiatku uvažovalo o úplnom otvorení archeologickej jamy, ale v jednej z vrstiev je plynové potrubie, čo by mohlo ohroziť bezpečnosť. Kompromisom je dnešné riešenie, nad nálezom je sklený valec s priemerom asi dva metre, cez ktorý ho ľudia vidia 24 hodín denne. Nález je totiž osvetlený. Špeciálne sklo by malo odolať počasiu aj náporu ľudí. Vnútri nálezu je zabezpečená cirkulácia vzduchu a potrebná vlhkosť. FOTO SME – PAVOL MAJER
Juraj Kopúnek je operačným dôstojníkom 1. zmeny Meského požiarneho zboru Hlavného mesta SR Bratislavy už sedem rokov. Prijíma správy o tiesňových volaniach, pri požiaroch. Tento rok zhodou okolností pripadla služba na Štedrý večer práve na jeho zmenu. „Čo sa služby týka, je to deň ako hociktorý bežný pracovný deň,“ hovorí.
„Ráno nastúpi do služby 65 požiarnikov, čo je minimálny denný počet. Rozdelia sa na vozidlá – na rebríky, požiarnickú sanitku – tú máme ako jediný zbor v republike, na automobilové cisterny, ktoré chodia k požiarom a na špeciálne technické vozidlá, ktoré asistujú pri dopravných alebo ekologických nehodách.“
Mestskí požiarnici rok čo rok usadajú počas služby k spoločnému štedrovečernému stolu. Štedrovečerné menu si pripravujú sami. „Po iné dni nám stravu vozia. Ale na Štedrý deň je pre magistrát výhodnejšie, keď nám len nakúpia suroviny. V každej zmene máme 4 – 5 chlapcov, ktorí vedia dobre variť. Tí sú potom oslobodení od iných činností a pripravujú štedrovečernú tabuľu,“ hovorí Juraj Kopúnek.
Kapry vyčistili už v piatok. K štedrovečernému stolu si zvyčajne sadajú okolo piatej či šiestej večer – podľa toho, koľko majú výjazdov. Počas večere však Juraj Kapúnek zažil len jeden výjazd, a to ešte v čase, keď bol študentom.
„Pôsobil som vtedy v hasičskom záchrannom zbore v Ostrave. Tesne pred štedrou večerou nám ohlásili požiar garáže. Kým sme došli, požiar sa udusil vlastným dymom. Len sme vyvetrali garáž a vrátili sa naspäť. Ale aj tak sme štedrovečernú večeru už nestihli. Dojedli sme, čo nám nechali.“
Podľa zápisov mali mestskí požiarnici minulý rok výjazdy od siedmej rána. Štartovali k dopravným nehodám, k úniku plynu a na technický zásah na Suchom mýte. Večer hasili šopu na dvore na Chladnej ulici a pred polnocou smeti pri DK na Vígľašskej v Petržalke.
Nie vždy sú však úspešní. Aj keď prípad spred dvoch rokov bol skôr kuriózny.
„Na Ceste mládeže na Železnej studničke uviazol na Štedrý deň vodič, ktorý nerešpektoval zákaz prejazdu. V zimnom období sa tam totiž cesty neudržujú. Zavolal si odťahovku, ale tá tiež uviazla, a tak zavolali nás. Ale aj naše špeciálne technické vozidlo zapadlo. Zohnať nejaký ťažký mechanizmus odťahovej služby na Štedrý deň – to bola fuška,“ popisuje tragikomickú situáciu operačný dôstojník. Všetkých napokon vyslobodila záchranná brigáda Civilnej ochrany z Malaciek. Po troch hodinách prišiel špeciálny vyprosťovací žeriav AV15. Pri tomto nevydarenom zásahu boli mestskí požiarnici od jednej popoludní do pol siedmej večer. Nadránom potom už úspešne vyslobodili ľudí, ktorí uviazli vo výťahu na Stavbárskej 40. „Výťahové služby nezohnali, tak volali nás. Pentagon je tým povestný, stále tam chodíme niekoho vyslobodzovať.“
Požiar spôsobený raketou alebo svetlicou si Juraj Kopúnek nepamätá. „Odkedy je na trhu dostatok zábavnej pyrotechniky, také veci sa nestávajú. V Bratislave sa už vojenská munícia na svojpomocnú výrobu nepoužíva. Ale pre rokmi boli aj smrteľné prípady.“
JANA MARTINKOVÁ