pri predaji krajského majetku. Mnohým poslancom totiž v uzneseniach o predaji chýbali viaceré informácie. Odteraz bude musieť takýto návrh obsahovať aj stanovisko správcu majetku - v prípade školy riaditeľa a školskej rady, znalecký posudok, investičný zámer kupca, územnoplánovaciu informáciu stavebného úradu a stanovisko obce alebo primátora k predaju.
Väčšina poslancov sa v diskusii vyjadrila aj ku konkrétnym návrhom a predaj športovísk elektrotechnickej priemyslovky odmietla. Na odkúpených pozemkoch chcel záujemca Slovenský investičný holding postaviť bytové domy so 175 bytmi. Cena pozemku bola stanovená na necelých 12 miliónov korún.
"Školský areál plní aj inú funkciu ako len športovú a k otázke, či je vhodné toto územie zahusťovať ďalšou výstavbou, mi chýba vyjadrenie mestskej časti," povedal poslanec a starosta Petržalky Vladimír Bajan (nezávislý). Dodal, že rozumie snahám racionalizovať školstvo, ale dvory a športové areály treba zachovať pre voľnočasové aktivity žiakov a obyvateľov mestskej časti.
Viacerí poslanci navrhli, aby sa uvažovalo s predajom pozemkov len v prípade tých škôl, ktoré majú nedostatok žiakov a pôjdu do útlmu. "Školy s jasnou perspektívou by nemali prísť o športoviská," povedal poslanec Imrich Füle (DS). Župan Ľubo Roman upozornil na fakt, že kraj síce vlastní viacero športovísk, ale chýbajú peniaze na ich údržbu. "V športovom areáli na Pántoch nám na kurtoch rastie sedemročný strom a v bazéne je špinavá voda, pretože keby sme ho vypustili, praskne."
Poslankyňa Tatiana Mikušová (SDKÚ) vystúpila proti tomu, aby kraj predával školské areály investorom na bytovú alebo administratívnu výstavbu. Naviac pozemok, na ktorom sú športoviská elektrotechnickej priemyslovky, nie je v územnej dokumentácii určený na bytovú výstavbu, takže nový vlastník by musel žiadať o zmenu funkčného využitia lokality. "Práve v tomto území ráta územný plán s komunikáciou, ktorá prepojí Račianske mýto so severnou tangentou," povedal v diskusii Ján Dubravec (nazávislý). JANA PARKROVÁ