Primátori okresných miest Malacky, Pezinok a Senec nechcú byť pričlenení do Trnavského kraja. Nové usporiadanie regiónov presadzuje vedenie Bratislavy a jej mestských častí - chcú v novom zákone o Bratislave urobiť z mesta samostatný kraj. V súčasnom samosprávnom kraji sú ešte spomenuté tri okresy.
"Chápem iniciatívu Bratislavy, ale nesúhlasím s ňou," hovorí pezinský primátor Oliver Solga. Myslí si, že zámer mesta zohľadňuje len ekonomické a politické požiadavky a tie by sa dali riešiť aj iným spôsobom. "Nikoho nezaujíma, že 150-tisíc občanov v troch okresoch bude na úrad do Trnavy cestovať aj celý deň. A zabudnuté sú už historické, pracovné či kultúrne väzby." Solga zdôraznil, že zmenou územnosprávneho členenia by vznikli problémy so zdravotníckou starostlivosťou, dopravou, Vodárenskou spoločnosťou, ktorá dnes obsluhuje celé územie kraja. "Ale Bratislava sa už rozhodla, vidiečania nech to zoberú na vedomie," poznamenal Solga.
Za nešťastný považuje návrh mesta primátor Malaciek Jozef Ondrejka. "Po zriadení samosprávnych krajov sa javí existencia magistrátu so silnými kompetenciami menej opodstatnená," poukázal na príčinu iniciatívy Bratislavy. "Magistrát chce nepotrebné okresy odpratať do iného kraja. Ale z pohľadu kraja sa môže zdať zbytočným magistrát. Veď niektoré jeho kompetencie možno preniesť na mestské časti a iné zastrešiť krajom," hovorí Ondrejka. "Obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta trápia aj vážnejšie problémy. Politicky je téma samostatnej Bratislavy veľmi slabá a jej protagonisti majú dosť plytké ambície," dodal.
Proti iniciatíve Bratislavy je aj senecký primátor Karol Kvál. Vyjadril sa tak aj v mene starostov obcí v regionálnom združení Podunajsko, ktorého je členom a ktoré už rokovalo na túto tému.
Na magistráte už funguje pracovná skupina, ktorej cieľom je príprava nového zákona o hlavnom meste. Mesto i mestské časti chcú dosiahnuť jeho schválenie v parlamente do konca roka. Klub starostov mestských častí Bratislavy okrem toho navrhuje vynechať v Bratislave decembrové regionálne voľby a v roku 2006 voliť v komunálnych voľbách dvojjediné vedenie mesta a samosprávneho kraja. To by znamenalo zrušenie samostatného úradu župana a regionálneho zastupiteľstva - tieto funkcie by prevzal primátor a mestské zastupiteľstvo. K tomuto návrhu sa negatívne stavia aj bratislavský župan Ľubo Roman.
Argumenty za
* Bratislava je hlavné mesto a má nárok na špecifické postavenie,
* je sídlom mnohých štátnych i medzinárodných inštitúcií,
* v rámci dnešného kraja má väčší podiel na tržbách z cestovného ruchu a dani z motorových vozidiel,
* správa škôl a iných oblastí je nelogicky a zbytočne rozdelená,
* mohlo by sa doriešiť financovanie mestských častí.
Argumenty proti
6 nie je dostatočná politická vôľa,
6 iné regióny budú chcieť byť samostatnými krajmi (v parlamente sa v posledných dňoch objavila požiadavka na samostatný Spiš),
6 obyvatelia okresov Malacky, Pezinok a Senec budú mať do Trnavy ďaleko,
6 tri okresy sú historicky späté s Bratislavou,
6 vzniknú problémy so zdravotníckymi zariadeniami, vodárňami a inými inštitúciami.