"Reklamná fotografia ma živí, umelecká napĺňa," tvrdí Rasťo Pazdernatý, autor fotografických Telomalieb.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
O fotografii a fotografovaní sme sa rozprávali s RASŤOM PAZDERNATÝM, ktorý do 28. februára vystavuje cyklus Telomaľby v K.Gallery na Ventúrskej ulici.
Dnes sa vďaka digitálnym fotoaparátom venuje fotografovaniu takmer každý. Je to dobrý trend?
"V zásade sa vo fotografii ako takej nič nezmenilo, stále je to v preklade maľba svetlom. To je dôležité. To, že sa vďaka digitálnej technike rozrástol počet amatérskych fotografov, je potešiteľné. Technológia však sama nestačí, je to nakoniec na človeku, na jeho cítení, na jeho nápade ako bude fotografia vyzerať, aký bude konečný výsledok. V reklamnej fotografii sa vďaka moderným technológiám proces 'výroby' nesmierne urýchlil, odpadlo vyvolávanie, skenovanie, fotografie sa dajú posielať mailom odhocikiaľ."
Je návrat ku klasickým fototechnológiám časom logický, až sa digitálna fotografia "preje"?
"Myslím, že klasická fotografia má a bude mať stále svoje miesto. Určite to bude zaujímavé pre tzv. fajnšmekrov, ktorí si sami vyvolávajú filmy a zhotovujú doma fotografie. Keď totiž človek fotí na film, tak si skôr premyslí záber, kompozíciu (aj z finančného hľadiska), necvaká len tak, že niečo vyjde, ale viac o výsledku premýšľa. Preto si myslím, že aj na učenie je lepšie fotiť na film, nie na digitál."
Ak chce byť dnes fotograf osobitý, musí mať jeho práca isté špecifiká, musí aj experimentovať. Vám je experiment vlastný. Čím všetkým ste sa už zaoberali?
"Od začiatku ma experiment veľmi lákal. Netradičnými technikami sa dajú vytvoriť zaujímavé efekty. Pracoval som s fotogramami, Sabatierovým efektom, neskôr som skúšal farebnú fotografiu posunúť do netradičných polôh, skúšal som fotku umestniť na netypické materiály ako drevo, textil, sklo. Veľa techník sa ani nedá bez vysvetlenia celého procesu v krátkosti opísať, lebo buď nemajú konkrétne pomenovanie, alebo sú kombináciou viacerých techník."
V čom je podstatný rozdiel medzi reklamnou a výtvarnou fotografiou?
"U mňa je to v tom, že reklama ma živí a výtvarná fotografia napĺňa moje vnútorné ambície po umeleckej stránke."
Ako vyzerá deň vo vašom fotoštúdiu?
"Každý deň je úplne iný. Niekedy sú to hektické chvíle, pobiehajú tu ľudia z agentúry, produkční, vizážisti, sú tu klienti. A niekedy v komornej atmosfére pri čaji alebo vínku fotím modelov a modelky pre svoje umelecké projekty."
Telomaľba pôsobí neobyčajne. Čím to je?
"Spája v sebe statickosť fotografického záberu a dynamiku maľby, ťahu štetcom. Namiesto klasického fotografického papiera využívam ručne zhotovený, vďaka čomu sa dielo popri zachovaní fotochemického procesu tvorby približuje k maľbe. Pri neopakovateľnom procese vzniku vytvorím originálny obraz bez možnosti ďalšieho kopírovania a šírenia."
MILADA ČECHOVÁ
Rasťo Pazdernatý skončil VŠVU v Bratislave, odbor vizuálne médiá a fotografia. Už počas štúdia začal pracovať ako asistent profesorky Miloty Havránkovej. Postupne prešiel viacerými ateliérmi a štúdiami, nakoniec si v roku 1996 otvoril vlastné fotoštúdio Scharf, ktoré sa zaoberá reklamnou a výtvarnou fotografiou. V období štúdia na VŠVU sa zúčastnil na niekoľkých výstavách a začal pracovať na cykle Telomaľby, ktorý do súčasnej podoby dostal postupnou zmenou technológií a materiálov.