Pre obrazy Iana Keebla sú charakteristické nežné línie, jemné odtiene farby a poetická príroda. Vychádza najmä z vizuálneho zážitku, doplneného vlastnou fantáziou. Sympatický Angličan však v poslednom čase rozvíja aj figurálne motívy, tvorbu s touto tematikou už o mesiac predstaví v Galérii F7 na Františkánskom námestí. Výstava jeho obrazov v Parlamentke - Brasserii potrvá do 15. marca. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Asi dvadsať obrazov, diel hlavne z posledných piatich rokov, vystavuje od piatka v Parlamentke Ian Keeble. Rodák z anglického Chelmsfordu už takmer osem rokov žije na Slovensku.
"V Anglicku som mal kamaráta, ktorý mi stále rozprával o Slovensku, tak som neodolal pozvaniu a prišiel som sa sem pozrieť," tvrdí sympatický umelec. Štyri roky sem chodieval a pripravoval výstavy, kým sa v roku 1998 do Bratislavy definitívne nepresťahoval. "Slovensko ma veľmi inšpirovalo, aj krajina, aj ľudia. Pripomína mi to moju mladosť - priemyselná krajina, no blízko je krásna príroda. Je to zvláštne - žiť v hlavnom meste a môcť si kedykoľvek vyjsť do lesa," pochvaľuje si.
Hoci Ian vyštudoval umenie a dizajn v Hitchine a potom odbor výtvarné umenie na polytechnickom inštitúte v Sunderlande, jeho cesta k umeniu bola kľukatá. Pracoval v tlačiarenskom priemysle, ako opravár hodín, ale aj na farme v Izraeli. No v prvom rade však stále je a zostáva učiteľom. Osem rokov pôsobí u nás ako lektor angličtiny a umelec, posledné dva roky vedie vlastnú kreatívnu školu English through art, v ktorej kombinuje vyučovanie angličtiny s maľovaním.
"Vždy som chcel učiť maľovanie. Povedal som si, tak prečo to neskúsiť naraz - aj angličtinu, aj výtvarné umnie?" Jeho nápad zožal medzi Slovákmi úspech - v súčasnosti vedie kurzy štyrikrát týždenne.
"Slováci sú kultivovaní, otvorení, som prekvapený, ako radi diskutujú o moderných a nových veciach. Oboje, angličtina aj umenie im ide dobre," tvrdí.
Kombinované hodiny angličtiny a maľovania sa konajú v ateliéri na Štefunkovej ulici 3 v Ružinove, každá zo štyroch osemčlenných skupín sa stretáva raz za sedem dní. Lekcia je rozdelená na dve časti. Prvá časť sa sústreďuje na rozličné aspekty dejín umenia, na život a dielo vybraných umelcov, pričom prebieha spôsobom neformálnej diskusie. Druhá, maliarska časť sa venuje viacerým výtvarným témam - od zátišia cez portrét až po krajinomaľbu. Študenti sa zároveň učia využívať viaceré materiály a techniky, vďaka ktorým objavujú prvky svetla, priestoru a formy.
Záujemcovia o netradičné jazykové a umelecké kurzy nájdu viac informácií na stránke www.englishart.sk.
DOROTA KRÁKOVÁ