Starostovia mestských častí zaviazali primátora Andreja Ďurkovského, aby na rokovanie vlády v marci predložil návrh nového zákona o Bratislave. Zhodli sa na tom v piatok na stretnutí klubu starostov za účasti námestníka primátora Branislava Hochela. "Chceme sa zúčastňovať na práci prípravného tímu, ktorý už funguje na pôde mesta," povedala starostka Vrakune Ľudmila Lacková. Zákon by mal vyčleniť Bratislavu ako samostatný kraj. Mesto i mestské časti chcú dosiahnuť jeho schválenie v parlamente do konca roka.
Námestník Hochel upozornil, že presadiť zákon v parlamente si bude vyžadovať politickú vôľu. "Ak otvoríme zákon o Bratislave, iní poslanci budú chcieť otvoriť otázku Spiša," povedal Hochel. Starostovia oponovali, že dve predchádzajúce iniciatívy za nový zákon skrachovali práve na tomto postoji. "Ak sa teraz budeme vyhovárať na nedostatok politickej vôle, prebehnú regionálne i komunálne voľby a nič sa nezmení," povedal novomestský starosta Richard Frimmel. Klub navrhuje vynechať v Bratislave decembrové regionálne voľby a v roku 2006 voliť v komunálnych voľbách dvojjediné vedenie mesta a samosprávneho kraja.
To by znamenalo zrušenie samostatného úradu župana a regionálneho zastupiteľstva - tieto funkcie by prevzal primátor a mestské zastupiteľstvo. "Bratislavčania strácajú prehľad, kto šéfuje mestu - župan aj primátor sa vyjadrujú k tým istým veciam," vysvetlil Frimmel. Medzi 46 členmi dnešného regionálneho zastupiteľstva sú mestskí poslanci i starostovia niektorých mestských častí.
Bratislavský samosprávny kraj dnes tvoria okrem Bratislavy okresy Malacky, Pezinok a Senec. Po schválení zákona o fiškálnej decentralizácii sa ukázala nespokojnosť hlavného mesta i jeho častí s týmto usporiadaním, najmä s financovaním. Napríklad daň z motorových vozidiel, ktorá je jedným zo zdrojov príjmu kraja a na ktorej sa z veľkej časti podieľa Bratislava, ide aj na financovanie troch ďalších okresov. "Za socializmu bola Bratislava samostatným krajom, a teraz v demokracii je z nej mesto ako Sereď," povedal Frimmel. Podľa neho už aj tri zostávajúce okresy pochopili, že by bolo pre ne výhodnejšie patriť k Trnavskému kraju.
Argumenty za samostatnosť
Bratislava by nemala byť súčasťou iného územného celku a mať v ňom postavenie ako iné mestá (Malacky, Pezinok, Senec), tvrdia členovia klubu starostov mestských častí Bratislavy.
* Bratislava je sídlom mnohých štátnych i medzinárodných inštitúcií a poskytuje im infraštruktúru,
* v rámci dnešného kraja sa Bratislava podieľa na tržbách z cestovného ruchu 91 percentami,
* cesty v správe mesta a hromadnú dopravu využívajú nielen Bratislavčania, ale len oni ich svojimi daňami financujú,
* z dane z motorových vozidiel, na ktorej sa Bratislava podieľa 80 percentami, nedostáva mestská samospráva nič.
* vytvoriť z Bratislavy samostatný kraj a zjednotiť funkciu samosprávneho kraja a mestskej samosprávy;
* okresy Malacky, Pezinok a Senec presunúť do správy Trnavského kraja;
* orgánmi samosprávneho kraja v Bratislave urobiť primátora a mestské zastupiteľstvo;
* voľby v kraji Bratislava konať v termínoch komunálnych volieb;
* zredukovať počty poslancov v zastupiteľstvách mesta i jeho častí až o polovicu a zrušiť 46-členné krajské zastupiteľstvo;
* návrh nového zákona o Bratislave predložiť na rokovanie vlády do konca marca