
Neformálne príjemne bolo v stredu na otvorní nového výstavného a divadelného štúdia Diavdelného ústav na Jakubovom námestí. FOTO SME – PAVOL MAJER

Vo vstupnej chodbe Štúdia 12 je inštalovaná výstava fotografií Ctibora Bachratého. Jeho Divadlo divadla je bravúrnym zobrazením života na scéne s osobitým fotografickým vyjadrením expresivity zachyteného okamihu. FOTO SME – PAVOL MAJER
Divadelný ústav v Bratislave má po vyše 40-ročnej existencii konečne vlastný priestor na projekty. Po troch rokoch vybavovania na ministerstve kultúry a za podpory ministra sa ústavu podarilo získať a obnoviť nevyužívané priestory na Jakubovom námestí 12.
V pôvodnom Paláci Radiojournal, funkcionalistickej stavbe A. Balána a J. Grossmanna, začal v roku 1930 vysielať Československý rozhlas. Tu čítali poviedky a básne Tajovský, Alexy, Urban, Novomeský, hrali a prednášali Bagar, Borodáč, Meličková. V povojnových rokoch tu vznikol prvý filmový ateliér na Slovensku.
Medzi bývalé „rozhlasové“ múry sa dnes opäť vracia život. V stredu na slávnostnom otvorení nového výstavného a divadelného štúdia sa najprv konala prezentácia kníh Semiš a chróm a Dráma 2000. Z Drámy sa čítalo šesť ukážok z desiatich publikovaných divadelných hier autorov, ktorí sa zúčastnili na prvom ročníku súťaže mladých dramatikov.
Potom vystúpilo Divadlo Alexandra Duchnoviča z Prešova. Síce s oneskorením, pre ktoré sa celý program posunul – cesta trvala dlhšie, ako všetci predpokladali – ale s nasadením o to väčším predviedli publiku v uvoľnenej atmosfére inscenáciu La Musica od Karola Horáka v réžii Rastislava Balleka.
Pracovníci Divadelného ústavu chcú v Štúdiu 12 vytvárať priestor pre divadelné hry známych i začínajúcich slovenských autorov, ale aj umelcov vôbec, a tiež priestor na zaujímavé filmové projekcie a spoločenské podujatia.
MILADA ČECHOVÁ