Partie hokejistov sa aj včera preháňali po zamrznutých prírodných vodných plochách v meste. Na ľade bolo viac detí ako obvykle cez pracovný deň, na niektorých školách mali totiž polročné prázdniny. |
topiaceho sa snehu, nás presviedčali, že ľad je dostatočne pevný. "Chodíme sem každý deň už týždeň, ľad je už dostatočne hrubý na to, aby vydržal mierny odmäk," presviedčal nás otec nádejnej hokejistky, podľa ktorého nie je nad korčuľovanie v prírode.
Aj na Chorvátskom ramene čistilo ľad od napadaného snehu zopár rodičov, ktorí tu dávali pozor na svoje korčuľujúce sa deti. "Ľad je pevný a rameno nie je hlboké, takže by mal vydržať," povedal otec jedného z malých korčuliarov.
"Pozerala som cez víkend majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní, a to človeka hneď motivuje," povedala dvanásťročná Alena a dodala, že kým je rameno zamrznuté, bude sa chodiť korčuľovať každý deň a na jar len vymení klasické korčule za kolieskové.
Ľad na jazere síce môže pôsobiť pevne, ale meteorológovia napriek tomu vystríhajú, že nemusí byť bezpečný, a odporúčajú korčuliarom využívať radšej umelé ľadové plochy. Na hrúbku ľadu totiž okrem teploty pod nulou vplýva viac faktorov, napríklad kvalita vody či jej hĺbka. Záleží tiež na zaťažení. Na tom, koľko detí sa na ľade pohybuje. Prírodné ľadové plochy môžu byť zradné aj v tom, že dostatočne silný ľad môže pokrývať len časť jazera. Okrem Železnej studienky, ktorá je zamrznutá vďaka svojej vyššej polohe, je zamrznuté aj Chorvátske rameno v Petržalke či štrkovecké jazero. Meteorológovia na tento týždeň predpovedajú oteplenie a sneženie, čo môže bezpečnosť prírodných ľadových plôch ohroziť. (japa)
FOTO SME - PAVOL MAJER
Ani mokrý sneh neodradil včera 12-ročnú Alenu od toho, aby si na nohy obula korčule a motivovaná televíznym programom sa zahrala na krasokorčuliarsku hviezdu. |