Bohoslužby sa konajú v tejto kaplnke. |
V dvoch najvyšších internátoch, takzvaných "Štúrákoch" totiž už ôsmy rok funguje Univerzitné pastoračné centrum.
V priestoroch bývalej jedálne sa na troch poschodiach nachádza libresso, veľká sála, študovňa, knižnica, kaplnka, klubové miestnosti či malá sála. Na nedeľné omše sem pravidelne prichádza viac ako tisíc mladých študentov i starších ľudí z celej Bratislavy.
Do centra, ktoré je otvorené denne od 13.00 až do polnoci, môžu prísť všetci študenti. "Nemáme žiadne stanovy, ktoré by zamedzovali prístup neveriacim, aj keď sa snažíme vychádzať z kresťanských hodnôt," hovorí koordinátor Tomáš Miško.
Návštevníci si v centre môžu uvariť v kuchynke, zahrať si ping-pong alebo sa pridať ku skupinkám, ktoré majú v menších miestnostiach svoje "stretká".
K pravidelným aktivitám centra patria okrem bohoslužieb aj utorkové projekcie filmových noviniek, koncerty, obľúbené Gospel párty, rôzne školenia a prednášky. Na internáte už koncertovala Jana Kirchner, o niekoľko týždňov sa tu chystá vystúpiť aj vokálna skupina Close harmony friends. UPeCéčko prenajíma svoje priestory rôznym záujemcom, ktorí by sa chceli predstaviť verejnosti. "Týždenne nás navštívi tri až štyritisíc ľudí. Najväčší ruch máme podvečer, keď sa ľudia vracajú zo školy", hovorí Tomáš Miško. Dobrovoľné vstupné a výťažok z každej akcie investujú do chodu centra. O UPeCe sa starajú predovšetkým členovia rehole verbistov, civilkári a dobrovoľníci - koordinátori, ktorí sa každým rokom menia. Organizačný štáb zas tvoria študenti.
Štúdium sa uplatňuje v praxi
"Máme tu rôzne tímy. Divadelný, technický, počítačový a iné, ktoré prispievajú k chodu nášho UPeCE. Keď napríklad pripravujeme nejakú akciu a potrebujeme ju ozvučiť, zavoláme si ľudí z technického tímu. Rozbehnuté máme aj divadlo, ktoré vedie absolventka divadelnej fakulty. Je to vlastne príležitosť uplatniť teoretické poznatky zo školských prednášok priamo v praxi," vysvetľuje Tomáš Miško.
"Väčšinou sa stretávame s kladnými, až prechválenými ohlasmi. Ľudia sú radi, že u nás majú zadarmo k dispozícii veci, ktoré na internátoch nezoženú i priestory, kde môžu stráviť svoj voľný čas. Študenti sem chodia preto, lebo tu nachádzajú vzťahy s ľuďmi na rovnakej vlnovej dĺžke," definuje.
"Myslím si, že keby malo UPeCe zaniknúť, asi by sa veľa študentov postavilo proti tomu. Je to dielo, ktorého budúcnosť má perspektívu," dodáva koordinátor Tomáš Miško. (mad)
FOTO SME - PAVOL MAJER
Univerzitné pastoračné centrum
Úplne na začiatku boli študenti hľadajúci kňaza, ktorý by pre nich slúžil omše. Páter Milan Bubák z rehole verbistov, ktorý je dušou centra až dodnes, odslúžil prvú omšu v klube Unique.
Neskôr sa zrodila myšlienka založenia stabilného centra a študenti spustili podpisovú akciu. Z pôvodnej myšlienky postaviť nový objekt sa kvôli nedostatku peňazí časom upustilo. Univerzita Komenského totiž ponúkla priestory celej bývalej jedálne. Schátranú miestnosť v dezolátnom stave si mladí dobrovoľníci postupne upravili tak, aby mohlo Univerzitné pastoračné centrum (UPeCe) v októbri 1997 otvoriť svoje brány. (mad)
Najbližšia akcia
4. februára - Reprezentačný ples UPeCe