FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Návrh úspor v dopravnom podniku schválili včera po dlhej diskusii mestskí poslanci. Z návrhu vyplynulo, že šetriť by sa malo okrem iného na dĺžke liniek a počte zastávok. Viacerí poslanci sa dotkli aj systému zliav na cestovnom, v ktorom vidia kameň úrazu. "V minulosti bolo mesto zo zákona povinné poskytovať zľavy a štát to aj dotoval," povedal námestník primátora pre dopravu Karol Kolada. "Dnes máme najvyššie zľavy zo všetkých dopravcov, aj keď už nie dotované." Pozmeňovací návrh, aby magistrát do konca júna pripravil návrh na vykrytie zliav, v pléne neprešiel. Zatiaľ nie je isté, či sa budú zľavy meniť a či sa zvýši cestovné.
Úsporné opatrenia súvisia s fiškálnou decentralizáciou. Mesto už nedostane od štátu takmer miliardovú dotáciu na hromadnú dopravu. Výnos zo zvýšených miestnych daní vykryje tento deficit len čiastočne - treba racionalizovať. Materiál o dopravnom podniku sľúbil primátor ešte v novembri pri schvaľovaní sadzieb dane z nehnuteľností.
Poslanci ešte nehlasovali o konkrétnych opatreniach. Včera sa hovorilo len o troch auditoch, ktoré dalo mesto urobiť u dvoch českých a jednej slovenskej spoločnosti. "Zistili, že máme prehustené linky a zastávky - racionalizáciou by sa ušetrilo, hoci ľudia by museli viac prestupovať a dlhšie dochádzať na zastávky," povedal generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Ján Zachar. Na to reagovali viacerí poslanci. "V čase, keď osobná a hromadná doprava prepravia takmer rovnaký počet osôb, by sme nemali znižovať atraktivitu hromadnej dopravy," povedal Andrej Petrek (DS). Kolada oponoval, že netreba z úsporných opatrení robiť politikum.
Zachar spomenul aj prácu manažmentu od roku 1997, keď prevzal funkciu. "Utlmili sme rast nákladov, v súčasnosti neprevyšujú úroveň inflácie," povedal. "Lepšie využívame energie a materiál, zaviedli sme plynofikáciu autobusov, v roku 2000 nový tarifný systém." Podľa Zachara došlo aj k prepúšťaniu (pozri tabuľku) . Poslanec za KDH Eugen Lexmann ešte upozornil na problém predaja cestovných lístkov - v stánkoch ho začínajú rušiť, lebo z jedného lístka majú zisk nižší ako jedna koruna. Na návrh poslanca Milana Cíleka (SDKÚ) primátor určí pracovnú skupinu, ktorá sa bude úspornými opatreniami ďalej zaoberať.
Počty zamestnancov
Rok všetci z toho
zamestnanci vodiči robotníci ostatní
1996 3499 1219 1579 701
1997 3471 1245 1526 700
2004 3201 1407 1190 604
(Zdroj: Návrh opatrení na zvýšenie efektívnosti činnosti DPB, a. s.)
Odznelo v rozprave
JOZEF HÁZY (nezávislý) (reaguje na cifry v materiáli):
"Asi máte medzi zamestnancami potomkov Sibyly."
NÁMESTNÍK PRIMÁTORA KAROL KOLADA (o zľavách cestovného v minulosti):
"Štát si objednal u nás poldeci a aj si ho zaplatil."
PETER DISCANTINY (KDH) (o systéme zliav, ktorý stojí mesto najviac peňazí):
"Som ako rybár, ktorý loví malé ryby, aby sa nasýtil, ale nemá síl vyloviť veľkú rybu, ktorá mu tam pláva."
PAVOL BAXA (KDH) (Dušanovi Hruškovi zo Strany zelených, ktorý predviedol matematický výpočet):
"Nerobme výlet do štatistiky, je to nebezpečný výlet."
PRIMÁTOR ANDREJ ĎURKOVSKÝ (Milanovi Cílekovi na návrh ukončiť diskusiu):
"Návrh prijímam. Okrem toho sa aj tak už nik neprihlásil."