Lazaretská ulica sa prvýkrát spomína začiatkom 18. storočia. Pomenovaná bola podľa mestského lazaretu, ktorý sa v ulici nachádzal a bol určený pre chudobných obyvateľov na Dunajskej. Jej horná časť sa vtedy volala Lazaretská. Názov bol spočiatku v latinč
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Medzi dominanty ulice patrí základná škola, ktorá bola postavená v roku 1878. Ešte predtým tu bol kráľovský štátny ústav pre vzdelávanie učiteliek. Jeho úlohou bolo vychovávať učiteľky pre ľudové školy. Prijímali sem dievčatá vo veku 14 - 18 rokov a štúdium trvalo tri roky. V roku 1878 kúpilo ministerstvo školstva nepoužívaný cukrovar a vzniklo tak trvalé sídlo Bratislavského učiteľského ústavu. Jeho existenciu však veľmi nepriaznivo ovplyvnila prvá svetová vojna, a tak učiteľský ústav prichýlili v kláštore uršuliniek. V súčasnosti v budove sídli základná škola.
Lazaretská ulica sa prvýkrát spomína začiatkom 18. storočia. Pomenovaná bola podľa mestského lazaretu, ktorý sa v ulici nachádzal a bol určený pre chudobných obyvateľov na Dunajskej. Jej horná časť sa vtedy volala Lazaretská. Názov bol spočiatku v latinčine, neskôr v nemeckej a maďarskej verzii. Časom niesla ulica niekoľko pomenovaní, ako napríklad Schémeyiho - podľa maďarského spisovateľa a štátnika, v roku 1945 bola premenovaná na Ulicu Národného povstania, o dvadsať rokov neskôr na Dukliansku. Pôvodný názov opäť získala v roku 1990.
Na ulici od jej vzniku pribúdali rôzne objekty, ako napríklad výčap, dom hudobníka, sad, kaplnka sv. Jána Nepomuckého alebo maďarské kráľovské ministerstvo kultúry a školstva. Medzi obyvateľmi ulice boli povrazníci, mlynári či vinohradníci. V súčasnosti je známa najmä vďaka základnej škole.
Lazaretská ulica sa nachádza medzi Cintorínskou a Dostojevského radom, pretínajú ju ulice ako Grösslingová alebo Dunajská. SAŠA OBUCHOVÁ
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
V rožnej budove sa v minulosti nachádzala detská klinika. Založili ju v roku 1925 a pôvodne bola pomenovaná podľa Františka Jozefa. Na budove Detskej fakultnej nemocnice je pamätná tabuľa zakladateľa detskej medicíny na Slovensku Jiřího Bridlíka. Tabuľu zhotovil akademický sochár Andrej Petera a odhalili ju v roku 1972. V súčasnosti v budove sídli lekáreň.
Na Lazaretskej ulici mal svoju dielňu aj známy kamenársky majster Rudolf Schramm. V reklame na jeho kamenárstvo sa vtedy uvádzalo: "Obnovuje náhrobné kamene porúchané počasím" alebo "Objednávky sa rýchle a promptne vybavujú". Ešte dnes na starších náhrobných kameňoch na Ondrejskom cintoríne možno nájsť značku Rudolfa Schramma. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
História ulice sa začala v 18.
storočí. Odráža sa to aj na
vzhľade budov. Na
fasádach možno nájsť veľa
zaujímavých
detailov.
V prízemí modernej budovy sa nachádza príjemný podnik Planetárium. Okrem veľkého výberu káv vám v štýlovo zariadenom interiéri ponúknu aj rôzne miešané nápoje alebo denné menu.