Pavol Barabáš (vľavo) včera prebral Grand Prize za film Omo - cesta do praveku od veľvyslanca Bulharskej republiky Jaroslava Goleva (vpravo). Druhá fotografia, záber z filmu, zachytáva návštevu u kmeňa Bodi, ktorého bojovníci ozbrojení kalašnikovmi si násilím podmaňujú okolité kmene. |
Pavol Barabáš (1959) ocenenia za svoje dokumentárne filmy len tak zbiera. Včera k nim pribudla Grand Prize za film Omo - cesta do praveku. Režisérovi, kameramanovi aj producentovi v jednej osobe odovzdal plastiku sochára Kunča Kunčeva veľvyslanec Bulharskej republiky v SR Jaroslav Assenov Golev. Pavol Barabáš ocenenie získal na medzinárodnom festivale horských filmov Sliven, kde sa tentoraz predstavilo 56 filmov z 12 štátov, už tretíkrát za sebou.
Omo - cesta do praveku je 60-minútová snímka nakrútená v Etiópii, krajine, ktorej hrubý domáci produkt na obyvateľa je 560 amerických dolárov, ale ktorá má 64 miliónov obyvateľov a je viac ako 2000 rokov nezávislá.
Členovia expedície po ročnej príprave odišli začiatkom októbra 2001 do juhozápadnej Etiópie, aby sa pokúsili splaviť druhú najnáročnejšiu africkú rieku, 900 km dlhú Omo. Jej obtiažnosť nespočíva len v perejách červenohnedej spenenej vody. Rieka preteká hlbokým, neschodným kaňonom plným nebezpečných hrochov, krokodílov a jedovatých hadov.
Prírodné bariéry tu zakonzervovali život v pôvodnej podobe a rieka preteká územím nikoho, ktorému sa civilizácia vyhýba. Preto sa musela šesťčlenná posádka gumeného raftu s názvom Modrý hroch počas jednomesačnej cesty spoliehať jedine na seba a na svoje schopnosti.
Kamera Pavla Barabáša zachytáva splavovanie nebezpečných perejí, pri ktorom by vypadnutie z raftu alebo jeho prevrátenie znamenalo katastrofu. Aj návštevu kmeňa Bodi, ktorého bojovníci ozbrojení kalašnikovmi si násilím podmaňujú okolité kmene, či uhryznutie zmijou gabúnskou a následnú "operáciu" cestovateľa Petra Ondrejoviča Becka, člena expedície.
Okrem domácich ocenení získala snímka Omo - cesta do praveku aj strieborného Gentiana v Taliansku za najlepší objaviteľský film, zvláštne uznanie poroty vo Vancouveri v Kanade, 2. cenu v Kendali vo Veľkej Británii. Grand Prize zo Slivenu v Bulharsku je zatiaľ posledným ocenením tohto filmu.
Pavol Barabáš nie je len autorom vo svete oceňovaných horských filmov s tematikou života ľudí v extrémnych podmienkach - spomeňme aspoň Budhizmus na streche sveta, 118 dní v zajatí ľadu, Tajomné Mamberamo či Tatry mystérium. Je aj majiteľom K2 studia, kde sa robia televízne reklamy a propagačné filmy. (mi)