val udeliť výnimku zo zákazu stavať produktovody pri zdrojoch pitnej vody. Novelu schválil parlament v prvom čítaní minulú stredu. Lehota na prerokovanie v druhom čítaní je do začiatku marca.
Je to už druhá novela zákona o vodách za posledný rok. Novela platná od 1. júla 2004 hovorí, že orgán štátnej vodnej správy môže povoliť výnimku zo zákazu, ak ide o verejnoprospešnú stavbu alebo ak sa preukáže, že bude zabezpečená ochrana vôd. Práve táto novela umožnila vypracovať trasu ropovodu vedúcu okolo vodných zdrojov, z ktorých je napájaná aj časť Bratislavy.
Navrhovanú trasu ropovodu medzitým spochybnili mesto, Petržalka a aj Podunajské Biskupice. Potvrdil to biskupický starosta Oto Nevický. O príprave nového stanoviska informoval Nevický ministerstvo životného prostredia, kde bola minulý týždeň porada o vplyvoch ropovodu na životné prostredie. "Ministerstvo životného prostredia zatiaľ záverečné stanovisko nevydalo," bránia sa predstavitelia Transpetrolu, ktorý čaká aj na stavebné povolenie. "Ak prejde novela poslanca Blanára, naše stanovisko už ani nebude potrebné," informovali na tlačovom oddelení ministerstva.
Podľa Nevického bola spochybnená aj verejnoprospešnosť stavby. Uvažuje sa totiž len o tranzite ruskej ropy do Schwechatu a nie naopak. "To je v rozpore s predpokladmi, ktoré boli určujúce pri výbere trasy ropovodu v územnom pláne mesta z roku 1993," tvrdí Nevický.
Biskupice sú jednou z mestských častí, ktorých pitná voda môže byť ohrozená únikom ropy. Ešte v roku 1971 tu znečistila ropa zo Slovnaftu vodný zdroj, ktorý sa dodnes nezregeneroval. S trasou ropovodu pôvodne Biskupice rovnako ako mesto súhlasili s dôrazom na dobré zabezpečenie potrubia.