FOTO - VIERA BUREŠOVÁ |
Výstavu pripravil Divadelný ústav Bratislava, ktorý v posledných rokoch zorganizoval viaceré domáce a zahraničné výstavy v Prahe, Montreale, Sofii, Moskve, získal niekoľko domácich i zahraničných ocenení za výstavné aj edičné projekty. Bližšie nám o projekte výstavy porozprávala riaditeľka Divadelného ústavu SILVIA HRONCOVÁ (na snímke).
Ako a kedy vznikla myšlienka pripraviť výstavu o divadle v takomto rozsahu?
"Myšlienka sa rodila dlhšie. Ale v roku 2002, keď sa Divadelný ústav stal archívom osobitného významu pre oblasť divadelnej kultúry na Slovensku a zaradil sa medzi významné celoslovenské archívy, uvedomili sme si, že málokto pozná naše unikátne zbierky. Konkrétne obrysy nadobudla výstava koncom roka 2003, keď nám generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Peter Maráky ponúkol výstavné priestory múzea na Vajanského nábreží. Zdalo sa, že táto ponuka je pre Divadelný ústav výzvou a možnosťou predstaviť na pomerne veľkej výstavnej ploche časť zo vzácnych historických zbierok z dejín divadla, ktoré spravujeme. Výstava bola pripravovaná aj s prihliadnutím na fakt, že rok 2005 je rokom 85. výročia vzniku profesionálneho divadla na Slovensku."
Ide o prvú výstavu tohto typu na Slovensku?
"Áno. Doteraz sme našimi výstavami približovali niektoré historické úseky divadla, alebo sa venovali jednotlivým divadelníkom. V takomto rozsahu sme pripravili výstavu po prvýkrát."
Čo si vyžiadala príprava a kto sa na nej podieľal?
"V roku 2004 prebiehala výskumná práca, zber historických materiálov a reštaurovanie exponátov. Výstavu pripravili odborní pracovníci Divadelného ústavu, aj externí konzultanti. Usilovali sme sa o to, aby sme vývin slovenského divadla 20. storočia zachytili vo všetkých divadelných žánroch - v činohre, opere, balete, spevohre, hudobnom i bábkovom divadle. Aj keď mapovať dejiny divadla nie je ľahké, lebo z mnohých slávnych inscenácií a období sa často nezachovalo dostatočné množstvo dokumentácie."
Aké má výstava unikáty?
"Medzi vystavenými exponátmi sú dobové historické dokumenty, fotografie, plagáty, režijné knihy, scénické a kostýmové návrhy, makety scén a divadelných budov, kostýmy, televízne i rozhlasové nahrávky, materiály, ktoré sa podarilo uchovať v archíve Divadelného ústavu ale aj v ďalších divadlách a múzeách. Vystavených je vyše 100 divadelných kostýmov, do 30 divadelných makiet scén a budov, stovky divadelných fotografií, dokumentov, z unikátnych zbierok spomeniem scénické návrhy a makety Ľudovíta Hradského (Kováč Wieland 1926, Hamlet 1925), scénické návrhy Jána Ladvenicu z 20. rokov minulého storočia, historický kostým z inscenácie režiséra A. Bagara Filip II z roku 1944, osobné predmety režisérov Jána Jamnického, Janka Borodáča."
Ako je výstava koncipovaná?
"Výstava pozostáva z deviatich expozícií. Dejiny divadla 20. storočia sú len časťou výstavy. Bolo veľmi ťažké urobiť výber z inscenácií a udalostí, ktoré výrazne zasiahli do diania v slovenskom divadle 20. storočia, či už vybrať profilové inscenácie, alebo zaznamenať prelomové historické obdobia, v ktorých divadlo zohralo vždy dôležitú úlohu, napríklad v roku 1968 alebo 1989. Pripomíname aj zaujímavé osobnosti svetového divadla, ktoré hosťovali v Bratislave - či už to boli slávny francúzsky herec Geráld Philipe s parížskym súborom Théatre National Populaire, alebo svetoznámy Berliner Ensemble s herečkou Helen Weiglovou. Expozícia s názvom Cesta k 20. storočiu približuje zaujímavé divadelné aktivity od stredoveku až po vznik profesionálneho divadla. Divadelné panoptikum predstavuje divadelné kostýmy a tvorbu slovenských kostýmových výtvarníkov. Časť venovaná divadelnej architektúre prezentuje architektonicky najzaujímavejšie divadelné budovy postavené na území Slovenska v 19. a 20. storočí. Nezabudli sme ani na deti s hracím priestorom a divadelnou dielňou. Interaktívne je koncipovaný priestor s názvom Divadelný happening. Výstava bude spojená s predajom divadelnej literatúry, mnohé informácie budú poskytované prostredníctvom CD, nebude chýbať ani ponuka videozáznamov divadelných inscenácií a rozhlasových nahrávok venovaných divadlu."
Čo od výstavy očakávate, môže osloviť aj širšie publikum?
"Našim želaním je, aby sme širšej verejnosti predstavili divadlo v jeho najrozličnejších podobách, pripomenuli výrazné osobnosti divadla 20. storočia, hercov, režisérov, výtvarníkov, o ktorých sa dnes už veľmi málo píše a hovorí. K výstave sme priradili aj pravidelné tematicky zamerané sprievodné podujatia - utorky, štvrtky, soboty a nedele určené pre materské, základné, stredné školy a pre verejnosť. Počas výstavy sa pokúsime vyskúšať v zahraničí osvedčený model školy v múzeu."
Inšpirovali ste sa podobnými výstavami v zahraničí?
"Áno. Mnohé naše partnerské inštitúcie v zahraničí majú už niekoľko desaťročí vlastné výstavné priestory v ktorých pripravujú jednorazové aj dlhodobé výstavy - či už v Divadelnom múzeu Viedeň, Divadelnom ústave a múzeu Budapešť, alebo Divadelnom múzeu Varšava. Zaujímavé a inšpiratívne inštalácie majú aj v amsterdamskom Divadelnom inštitúte alebo londýnskom Divadelnom múzeu."
Dá sa vôbec robiť výstava o divadle, ktoré je živým a aktuálnym umením?
"Je to náročné. Divadlo má pre tvorcov i historikov jednu veľkú nevýhodu. Po derniére zostávajú z divadelných inscenácií len torzá, fotografie, výstrižky, rekvizity, makety či kostýmy, ktoré sa len veľmi ťažko spätne skladajú do celkov, aby z nich vznikli prehľadné dejiny divadla. Na tému divadla som videla nezabudnuteľnú inštaláciu. Na jednej z výstav svetovej architektúry a scénografie Pražské Quadriennale bola expozícia švédskeho scénografa českého pôvodu Franka Stanka. Do skleneného valca vložil niekoľko divadelných makiet, ktoré sa počas trvania výstavy postupne lisovali, až z nich na konci výstavy zostali len nepotrebné a zničené kusy materiálu. Aj to je odpoveď na fenomén divadla. Výstava Divadlo - vášeň, telo, hlas je koncipovaná ako divadelná inštalácia, autorom je scénograf Jozef Ciller. Dúfam, že pre návštevníkov bude pútavá."
Leitmotív výstavy ?
"Použijem citát zo Shakespearovho Hamleta: Divadlo je zhrnutím doby a jej stručnou kronikou."
DOMINIKA ZAŤKOVÁ