Mesto už nesúhlasí s navrhovanou trasou ropovodu do Schwechatu, ktorá má viesť cez Žitný ostrov. Potvrdila to hovorkyňa primátora Eva Chudinová. Pôvodne mesto podporovalo trasu navrhovanú jedným z investorov, olejárskou spoločnosťou Transpetrol, s tým, že potrubie musí byť dobre zabezpečené proti úniku ropy.
K zmene stanoviska došlo po rokovaniach mesta s niektorými stranami, ktorých sa kauza týka. "Mesto došlo k záveru, že ropovod predstavuje pre životné prostredie výrazné riziká," dodala Chudinová. Znečistenie vodného zdroja, pri ktorom má potrubie viesť, by bolo podľa Chudinovej nezvratné. K názoru mesta sa priklonila aj Petržalka. Tá je jednou z mestských častí, ktoré by mali v prípade znečistenia vodného zdroja Ostrovné lúčky ohrozené zásobovanie pitnou vodou. "K trasovaniu ropovodu tak, ako je dané v súčasnosti, zaujme aj Petržalka nesúhlasné stanovisko," povedala petržalská hovorkyňa Milka Podmajerská.
Transpetrol podľa posledného stanoviska čaká na stavebné povolenie. Ak sa dodrží pôvodná trasa, ropovod má merať 60 kilometrov. Z toho približne 10 kilometrov by malo byť na území Slovenska - okrem iného v okolí vodných zdrojov Ostrovné lúčky - Mokraď, Kalinkovo a Šamorín.
Vypracovanie takejto trasy umožnila novela zákona o vodách platná od 1. júla 2004. Tá hovorí, že orgán štátnej vodnej správy môže povoliť výnimku zo zákazu stavať pri zdroji pitnej vody potrubie na nebezpečné látky. Môže to urobiť vtedy, ak ide o verejnoprospešnú stavbu alebo ak sa preukáže, že bude zabezpečená dostatočná ochrana vôd. "Na území Žitného ostrova bude potrubie uložené v chráničke," argumentuje Transpetrol. Výstavba ropovodu podľa tohto zámeru má stáť 35 miliónov eur. LINDA VASIĽOVÁ