Umeniu verejných priestranstiev (public art) bratislavské ovzdušie neprospieva. Michal Moravčík chcel v podchode na Staromestskej (na snímke vľavo) nalepením štyroch pásov z protišmykovej tapety vytvoriť ilúziu dopravného značenia a zároveň imitáciami rozbitého skla na tapete evokovať nebezpečenstvo na ceste nad podchodom. Jeho realizáciu, ktorá v pondelok zmizla, ešte dopoludnia zachytila naša snímka. Zmizli aj dve menšie fotografie Lucie Nimcovej z podchodu na Klariskej. Veľkoplošné vo vitrínach našťastie zostali (na snímke vpravo). FOTO SME - PAVOL MAJER
"To sú fotografie rozbitých okien na pivniciach, aby sme si uvedomili, ako sa správame k architektúre, ako bývame a tak," komentoval ešte v pondelok dopoludnia pásy fotografií na dlažbe podchodu na Staromestskej ulici predavač medu. "Robili to tu v piatok štyri a pol hodiny. Uzatvorili polovičku podchodu a potom druhú. Aj policajtov na nich zavolali, ale mali povolenie," dodal. Nepriznal už, že policajtov volal on.
Tí by sa v podchode viac boli zišli včera. Popoludní už totiž inštaláciu Michala Moravčíka, ktorá bola súčasťou výstavy The Urban Condition (Urbánne podmienky) Bratislavčania obdivovať nemohli. Zmizla, a tak ju už zachytáva len snímka nášho fotografa.
Podobne skončili aj dve fotografie Lucie Nimcovej, ich inštalácia v priestoroch podchodu na Klariskej bola druhou časťou výstavy. V sobotu zmizli fotografie žien, ktoré zakrývali diery v mramorovom obložení podchodu. Veľkoplošné fotografie vo vitrínach zostali našťastie nedotknuté.
"Nainštalované diela nebolo jednoduché vytiahnuť," povedala nám Nimcová. "Fotografie som však dala znovu vyvolať a umiestnila som ich na pôvodné miesto. Ale skutočne to nemám v pláne robiť každý druhý deň až do konca výstavy." Ak by chcel ktokoľvek tieto fotografie predávať, nemôže. "Sú iba výrezmi a tie nepredávam, takže v podstate nemajú hodnotu."
Fotografie doma aj vo svete uznávanej Lucie Nimcovej sa predávajú v bežnej cene okolo štyristo eur. Je však otázne, či si to zlodej uvedomoval a myslel si, že sa obohatí, alebo išlo len o náhodného vandala.
Michal Moravčík svoju inštaláciu nahrádzať nebude, výroba fototapiet bola na to finančne príliš náročná.
"Je to škandál," povedala Jana Oravcová z nadácie Centrum súčasného umenia. Nadácia výstavu pripravila ako súčasť cyklu Curator in Residence v Open Gallery, ktorý tvorili štyri výstavy našich umelcov v koncepcii zahraničných kurátorov na základe ich pobytu na Slovensku. "Svedčí to o kultúrnej úrovni v našej spoločnosti. Ľudia ešte nie sú pripravení na umenie, ktoré im za nežičlivých podmienok, ktoré na Slovensku v kultúre vládnu, ponúkame."
Macha Roesnik, kurátorka z Holandska, mala pri vytváraní koncepcie výstavy na mysli problém architektúry, verejného priestranstva, života a tiež ľudského správania sa v modernom meste. To posledné sa prejavilo viac než názorne. (kop, mi)
Výtvarník a nábytkový dizajnér Michal Moravčík minulý rok získal Cenu Oskára Čepana. Bratislavčania si pamätajú jeho nedávny projekt Retro Urge. Vytvoril vtedy plagáty poukazujúce na absurditu trhovej politiky socializmu a jej reklamy na výrobky Zdroja a na obchodný dom Prior. Veľké billboardy inštalované na Radlinského a Záhradníckej ulici zároveň ironizovali expanzívnu prax kapitalistických supermarketov.
Lucia Nimcová je známa svojou fotografickou Obrazovou správou o stave ženy na Slovensku. Veľkorozmerné snímky v podchode na Klariskej sú z najnovšieho cyklu Pýcha. Jej snímky, zachytávajúce okamihy z bežného dňa by sme mohli nazvať "dokumentárne", keby vďaka autorkinmu oku neboli aj zmesou impresie svetla a pocitov vnímateľa.