Svet hviezd a ilúzií na plagátoch v Mirbachovom paláci. Na snímke je dielo z Ateliéru Otta Ottmara, Československo (1927). FOTO SME - PAVOL MAJER |
Unikátna výstava Svet hviezd a ilúzií predstavuje 260 diel vzniknutých v rokoch 1896 až 2003, teda od secesie až po moderné súčasné plagáty. Veľkorozmerné farebné litografie a ofsety pochádzajú zo zahraničia a z domácej československej tvorby. Dva najstaršie sú zároveň vzácnymi unikátmi - plagát propagujúci kinematograf bratov Lumiérovcov a plagát Alfonza Muchu, podľa ktorého je vraj film druhom ľudovej zábavy.
Najcennejším exponátom je americký plagát vítajúci návštevníkov v predsálí - King Kong z roku 1933. Jeden jeho exemplár bol v newyorskej aukčnej sieni Sotheby vydražený za 60-tisíc dolárov. Ale ani ostatné predvojnové kusy nie sú na zahodenie. Americkú a anglickú tvorbu 30. rokov reprezentujú napríklad plagáty Tajomstvo vynálezcu, San Francisco či Kreutzerova sonáta.
Umeleckopriemyselné múzeum v Prahe poskytlo na výstavu napríklad Vítekov plagát Tajomstvo jazera Loch Ness, vytlačený vo Veľkej Británii v roku 1934. K plagátom označeným Protektorát Čechy a Morava patrí Jonášov ofset Das Mädchen im blau z Národného filmového archívu v Prahe. Z tvorby povojnového obdobia sa nedá obísť plagát k oscarovému Obchodu na korze (1946).
Viaceré plagáty pochádzajú zo zbierok Moravskej galérie v Brne. Vlastní aj takisto v Británii vytlačený plagát Václava Honfa k filmu Žltá ponorka z roku 1968, teda z obdobia 60. rokov, zlatého veku filmového plagátu. Ten pripomínajú aj Ostro sledované vlaky.
Hviezdy a ešte väčšmi ilúzie fungovali aj po znárodnení filmového priemyslu či v budovateľskom období a období normalizácie. Ani ideologická cenzúra a socialistický realizmus však výrazne neoplyvnili výtvarnú kvalitu našich plagátov. Dôkazom toho sú plagáty slovenských tvorcov, napríklad Albína Brunovského (Tisícročná včela), Dušana Kállaya (Galoše šťastia) či Ondreja Zimku (Pásla kone na betóne).
Naozaj úsmevnou raritou prehliadky sú plagáty k Jánošíkovi, jeden ešte k nemému.
Výstava, ktorú od roku 2002 videli už v Brne, Prahe, New Yorku, Los Angeles, Hongkongu, Macau, Pekingu, Taškente a Káhire, potrvá v Galérii mesta Bratislavy - Mirbachovom paláci do 20. marca.
MILADA ČECHOVÁ