SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Mikuláš Rusó - M. R.

„Pred Vianocami je vždy zvýšený záujem,“ povedal aj Mikuláš Rusó, majiteľ firmy, ktorá zamestnáva študentov a svoje služby poskytuje klientom do 24 hodín od objednávky aj teraz. „Ani ja som vlani dva mesiace pred Vianocami nepustil žiadnu reklamu, lebo ..


FOTO SME - PAVOL MAJER„Pred Vianocami je vždy zvýšený záujem,“ povedal aj Mikuláš Rusó, majiteľ firmy, ktorá zamestnáva študentov a svoje služby poskytuje klientom do 24 hodín od objednávky aj teraz. „Ani ja som vlani dva mesiace pred Vianocami nepustil žiadnu reklamu, lebo som sa bál. Predvlani som totiž o takomto čase za dva týždne schudol štyri kilá,“ dodal.

Mikuláš Rusó sa stal majiteľom firmy v apríli 1999. Odčlenil sa od teraz už 12 rokov fungujúcej firmy. „NOŠLUS - nové služby študentov/m je študentská firma. Ne- špecializovala sa na upratovanie. Stále existuje a je jednou z najväčších na Slovensku. Študentom poskytuje prácu vo forme brigády. Robia rôzne pomocné manipulačné práce a ľahké bežné upratovanie. Ja som tam pôvodne robil vedúceho upratovacej čaty, ale v jednu sobotu mi majiteľ povedal: Dnes ideš naposledy, upratovanie nevynáša,“ pripomenul si zlomový okamih Mikuláš Rusó.

SkryťVypnúť reklamu

Podnikateľ s indexom

Dlho nerozmýšľal a rozhodol sa pokračovať sám. Na splátky odkúpil stroje, rebríky, čistiace prostriedky aj databázu zákazníkov. „Dodnes všetci, ktorí kvôli upratovaniu volajú do NOŠLUS-u dostávajú moje telefónne číslo na mobil,“ popísal korektný rozchod s bývalým zamestnávateľom.

Jeho firma má v súčasnosti podpísanú zmluvu s tromi stovkami študentov. Denne do práce dochádza len 5 až 10 z nich. „Záleží od obdobia - po februári je to menej ako 5, teraz v decembri viac ako 10. Vyberáme tých, ktorých poznáme, alebo na odporúčanie,“ upresnil študent - podnikateľ. Zatiaľ najnáročnejší nával práce zažili pred otvorením Auparku. „Posledné tri dni tam 24 hodín denne makalo 25 študentov. Striedali sa v dvanásťhodinových šichtách,“ upresnil.

SkryťVypnúť reklamu

Glanz do 24 hodín

Hoci Mikuláš Rusó stále študuje, je dnes aj klasickým úspešným manažérom. „Mobil, vypínam až keď zatváram oči. Jednou rukou sa prikrývam, druhou stláčam gombík. A ráno ho zapínam hneď po zobudení. Ale záznamník je zákazníkom k dispozícii celú noc,“ hovorí.

Kto si myslí, že v noci by kvôli upratovaniu aj tak nikto nevolal, mýli sa. „Niekedy mám ráno na odkazovači aj 12 odkazov. Vybavovať ich začnem hneď. Náš zákazník má upratané do 24 hodín,“ ubezpečil.

Vo výnimočných prípadoch a pre stálych zákazníkov však už párkrát urobili aj krkolomnejšiu výnimku. „Stalo sa, že zákazník zavolal o 11. dopoludnia, aby sme mu byt upratali do 13.00 hodiny, lebo mu tam nečakane prídu nejakí ľudia. Zariadil som to, lebo išlo o dobrého stáleho klienta. Ale bežne to zaručiť neviem.“

SkryťVypnúť reklamu

Kto sú stáli zákazníci?

Medzi stálych zákazníkov Mikuláša Rusóa - M. R. patria nielen rôzne firmy, ale aj úspešní ľudia. „Niektorí sú jednoducho príliš zaneprázdnení. Pre iných je zase finančne oveľa výhodnejšie nechať si napríklad umyť okná alebo vytepovať koberec. Za čas, ktorý by strávili touto prácou, zarobia v zamestnaní oveľa viac, a my sme rýchlejší. Nehovoriac o tom, že kvalitný stroj na tepovanie koberca väčšina ľudí ani doma nemá,“ hovorí Rusó. Paletu jeho zákazníkov dopĺňajú aj starší ľudia, ktorí si nevládzu sami upratať. Väčšinou sú to rodičia alebo príbuzní už spomínanej kategórie úspešných, ktorí nemajú na nič čas, ale majú dosť peňazí.

„Občas chodím upratovať aj ja, ale nie často. Ak je veľa objednávok, vždy sa vyskytne niečo, čo treba zariadiť, vybaviť. Radšej som takpovediac na špagátiku. Okrem toho, zákazníci neradi vidia, ak im niekto jednou rukou umýva okná a v druhej neprestajne drží mobil.

Typy zákazníkov

„Niektorí chcú byť pritom, keď upratujeme. Ale sú aj ľudia, ktorí nechcú mať s upratovaním žiadne starosti. Nedočkavo stepujú pri dverách a len ukážu - toto chcem upratať. Vrátim sa o osem hodín, dovtedy nech je tu čisto. Iní zase varujú: U mňa ste nikdy neboli. Ďalší sa snažia ušetriť. Čistiace prostriedky si kúpia sami, alebo ich majú, pretože bežne upratujú. Títo zvyčajne aj pomáhajú. Niektorí zase chcú, aby sme čistili len s ekologickými prostriedkami,“ popísal škálu záujemcov o upratovacie služby študentský manažér.

„Stalo sa, že si pani s malým dieťaťom objednala upratanie. Študentku, ktorá k nej pri- šla, si hneď obľúbila. Začala u nej upratovať pravidelne každý týždeň. Postupne začala aj strážiť dieťa. Dnes je z nej skoro členka rodiny, býva u nej viac ako doma,“ pochválil sa Rusó.

Upratovanie niekedy aj páchne

„Ale najviac si spomínam na objednávku istej panej, ktorá sa na bytovom družstve sťažovala na nepríjemný zápach v byte,“ dodal. Čakala ich nechutná práca. Na povale pokrytej sklenenou vatou sa uhniezdilo veľké množstvo holubov. Niekto tam potom zatvoril okná a holuby sa nevedeli dostať von. Od hladu mnohé pokapali. „Tie, ktoré sme našli živé, požierali hnijúce mŕtvoly. Bolo horúce leto, na strechu pálilo slnko, všetko odporne páchlo. Skapaté holuby sme nahádzali do vriec a odviezli do kafilérie v Senci. Sklenenú vatu sme uložili na skládku,“ dokončil nemilý zážitok Rusó.

Majú však aj menej nechutné, aj keď tiež dosť špinavé upratovania. Minulý týždeň čistili byt po požiari. Z celého zariadenia jednoizbového bytu zostala kvôli skratu vo vedení len kuchynská linka. Ostatný nábytok museli vyhádzať a steny poumývať od černoty, aby sa dali znova nalíčiť.

Ceny za študentské upratovanie

Firma Mikuláš Rusó - M. R. má vypracovaný podrobný cenník za služby. „Sumy v cenníku sú len orientačné, pretože podmienky sú veľmi rozdielne. Napríklad v niektorých rodinných domoch sú kúpeľne, kde by sa zmestilo pomaly futbalové ihrisko, ale sú udržiavané. V činžiakoch sú zase kúpeľne malé, ale niekedy dajú zabrať. Nedávno sme napríklad upratovali veľmi malú kúpelňu. Bola tam len vaňa a malé umývadlo, nič viac by sa tam ani nezmestilo. Ale všetko bolo naozaj statočne špinavé. Preto si zvyčajne prídem priestor najprv obzrieť a so zákazníkom sa na cene dohodnem. Vyššia cena ako v cenníku však býva veľmi zriedkavo,“ hovorí Rusó.

Na zakázky do priemerných 3-izbových bytov, ktoré chcú zákazníci kompletne upratať, chodí zvyčajne skupinka štyroch až piatich študentov. Ak by bol byt znečistený viac ako je obvyklé, prišlo by ich viac. Záleží však predovšetkým na želaní zákazníka. „Boli aj takí, ktorí si priali, aby sme všetko spravili za dve hodiny. Ale keď sme im povedali, že suma bude 2,5 x vyššia, rozmysleli si to a dali pred- nosť lacnejšiemu variantu,“ povedal Mikuláš Rusó.

Upratujú najmenej 5 hodín

Pri rozhodovaní musíte pamätať na to, že firma Mikuláš Rusó - M. R. si vždy účtuje najmenej 5 hodín práce na každého človeka, ktorý príde do vášho domu, bytu, či kancelárie. Výsadu dohodnúť sa inak majú len starí ľudia, ktorí rátajú každú korunu.

Ak objednávku zrušíte deň predtým, nič sa nestane. Ale ak si to rozmyslíte, až keď vám študenti stoja pred dverami, naúčtujú si dopravu a bežnú hodinovú sadzbu za každého človeka.

* kompletné upratanie bežne znečisteného bytu 40 - 50 Sk/ m2 plochy bytu (vysávanie a tepovanie nielen kobercov, ale aj postelí a sedačiek, k ploche bytu sa nepripočítavajú)

* umytie okien - s vašimi čistiacimi prostriedkami 85 Sk/hod a osoba

* s firemnými čistiacimi prostriedkami 10 - 20 Sk/m2 (podľa znečistenia)

* silne znečistené okná 150 Sk/ hod a osoba

* ostatné bežné upratovacie práce - 85 Sk/hod a osoba (účtujú vždy najmenej 5 hodín na osobu)

Kontakt: Mikuláš Rusó, M: 0905 460 285

Home servis (D. Šrotová, P. Stacho)

„Pôvodný Home servis sme my a sme asi jediná firma v Bratislave, ktorá upratovanie zabezpečuje pros- tredníctvom živnostníkov. Klasické upratovačky z čias socializmu sa nám neosvedčili. Živnostníci sú zodpovednejší,“ povedala manažérka Dana Šrotová. Okrem študentskej firmy Mikuláš Rusó - M. R. spomedzi desiatich oslovených len táto firma potvrdila, že prípadným záujemcom je schopná zabezpečiť upratovanie ešte aj 24. decembra dopoludnia. „Hoci sme tiež vyťažení, keď sa chce, všetko sa dá zariadiť,“ povedala.

Home Servis - M. Kollár

„V rámci predvianočného upratovania robíme úplne všetko, čo sa dá v byte urobiť a čo si zákazník želá. Žiaľ, teraz sme už plne vyťažení až do konca roka. Máme veľa stálych zákazníkov nielen firmy, ale aj zo 200 bratislavských domácností, ktorým chodíme upratovať pravidelne. Dosť často sú to domácnosti majiteľov alebo manažérov firiem, v ktorých upratujeme pravidelne 4 - 5 hodín týždenne. Títo zákazníci chcú kompletné upratovanie s vytepovaním aj dva- trikrát do roka. Na predvianočný čas si nás niektorí objednávajú aj rok dopredu. Kto nás vyskúšal, hovorí, že takto robiť ešte nevidel. Pre nás neexistuje, aby sme na niečo povedali nevieme, alebo nedá sa. Nezamestnávame študentov, máme len profesionálnych pracovníkov na hlavný alebo vedľajší pracovný pomer,“ predstavil svoju firmu Miloš Kollár.

Živnostník Peter Slávik

„Pravidelne upratujem 15 - 20 firiem a okolo 100 domácností. Pred Vianocami som plne obsadený.“

Domestica SR, s. r. o.

Konateľka spoločnosti Daniela Šábová: „Naša firma poskytuje klientom gazdinky do domácnosti, ktoré pred Vianocami urobia aj väčšie upratovanie. Ale chodia len do domácností stálych klientov, s ktorými máme uzavreté zmluvy. Domestica poskytuje len pravidelné služby. Jednorázové upratovanie nerobíme, nemáme na to kapacitu.“ Zvyčajne sú to dôchodkyne, o tie je najväčší záujem, alebo zdravotné sestry, ktoré pracujú na smeny. Výberové konanie robí Domestica SR, s. r. o. približne každé dva týždne. Zvyčajne sa vraj prihlási okolo 60 záujemkýň. Polovica z nich však neprejde psychologickými testami. Po špeciálnom školení nasleduje ústny pohovor so psychologičkou. Po ňom ubudne ďalšia polovica. Osvedčí sa len takých 5 - 6 žien.

Gazdinky v domácnosti

Do domácnosti klienta chodí z Domestice vždy tá istá gazdinka najmenej na 4 hodiny týždenne. Zvyčajne robí bežné udržiavacie práce v domácnosti - utiera prach, vysáva, perie, žehlí, umýva riad. Na požiadanie urobí aj drobné nákupy a navarí. Pred Vianocami však urobí aj detailnejšie upratovanie - umyje okná, kuchynskú linku, chladničku alebo iné, podľa želania domácich. Pri práci zásadne používa prístroje a čistiace prostriedky klienta. „Máme aj také, ktoré chodia k tým istým klientom od založenia firmy, teda už šesť rokov. Za ten čas sa stali skoro členkami rodiny. Domácich prekvapia aj koláčom,“ dodala Šábová.

Služby gazdinky majú jednotnú hodinovú sadzbu. Klient za ne platí na konci mesiaca.

Opatrovanie detí

Domestica poskytuje aj ďalšiu službu - opatrovanie detí. „Aj to robíme len pre stálych klientov a nie jednorázovo. Gazdinky - opatrovateľky vyberajú deti zo škôlky či zo školy, a postarajú sa o nich v neprítomnosti rodičov v zdraví i v chorobe, hrajú sa s nimi alebo dozerajú na písanie domácich úloh.

Kontakt: Daniela Šábová, konateľka spol. tel.: 624 111 48

Na inzerát či odporúčanie

Výpomoc do domácnosti si, samozrejme, možete zabezpečiť aj priamo, napríklad na inzerát či osobné odporúčanie. Výhodou sú nižšie ceny. Ale má to aj svoje nevýhody - pokiaľ sa pri upratovaní niečo zničí alebo stratí, nemáte u koho reklamovať. Ceny sú zmluvné, viazané buď na vykonanie práce, alebo na hodiny. Za bežné pravidelné upratovanie (vysávanie, utieranie prachu, pranie, umývanie podlahy, čistenie nábytku, čistenie kúpeľne a WC) zaplatíte 400 až 500 korún za deň, resp. 50 až 80 korún za hodinu. Za príležitostné a veľké upratovanie (vrátane umývania okien) asi o sto percent viac.

JANA MARTINKOVÁ

Home service (Dana Šrotová, Pavol Stacho)

* tepovanie: koberce: 12 - 15 Sk/m2 + 480 Sk (režijné náklady a doprava)

sedačka: 60 Sk/miesto

váľanda: 100 Sk

postele: 200 Sk

* vysávanie: 10 Sk/m2 + 480 Sk režijné náklady al. 300 Sk/hod

* umývanie okien: 150 Sk/ hod a osobu

* ostatné bežné upratovacie práce: 120 - 130 Sk/hod a osobu

* pranie a žehlenie v byte zákazníka (min. 2 hod.): 120 Sk/hod

* nárazové upratovanie (predvianočné, predveľkonočné, po maliaroch ap.):

130 - 150 Sk/ hod a osoba

* kompletné upratanie priemerného 3-izbového bytu: 3000 - 3500 Sk

Kontakt: Dana Šrotová, tel.: 44 888 117

Home service - Miloš Kollár:

* tepovanie: - koberec: 12 Sk/m2,

- sedačka, kreslá postele: 80 Sk/ miesto,

* umývanie okien, pranie záclon ap.: 130 Sk/hod

* vysávanie a i. bežné práce v domácnosti:

- pravidelní zákazníci: 100 Sk/hod a osobu

- nárazové objednávky: 130 Sk/hod a osobu

* kompletné upratanie bežného 3-izbového bytu vrátane tepovania:

2500 - 3000 Sk

Kontakt: Miloš Kollár, tel.: 213 972

Živnostník Peter Slávik

* tepovanie: - koberce: 10 - 13 Sk/m2 - pre súkromné osoby

13 Sk/m2 - pre firmy

- sedačka 3+2 300 Sk

* povysávanie a vytepovanie v 4-izbovom byte:

1200 Sk + doprava 5 Sk/km

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
  2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
  3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
  4. Prehľad a automatizácia
  5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
  6. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
  7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
  8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
  1. Trenčín potrebuje nový impulz!
  2. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
  3. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
  4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
  5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
  6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
  7. Prehľad a automatizácia
  8. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
  1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 12 508
  2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 953
  3. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 567
  4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 325
  5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 6 769
  6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 4 521
  7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 756
  8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 929
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
  2. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
  3. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
  4. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
  5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
  6. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
  7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
  8. Ľudmila Križanovská: Žobráci v centre Bratislavy. Ľudia v núdzi alebo príživníci?
  1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 128 607
  2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 21 188
  3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 514
  4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 593
  5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 7 300
  6. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 4 122
  7. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 3 825
  8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 319
  1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
  3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
  4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
  5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
  6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
  7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
  8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu