SME

Hrad potrebuje obnovu, zatiaľ nie sú peniaze

Dnešný stav Bratislavského hradu si žiada komplexnú rekonštrukciu, ktorá by posilnila reprezentačnú a muzeálnu funkciu Hradu. To si vyžiada nové technické vybavenie a stvárnenie podľa pôvodného slohu. Treba odstrániť nevhodné architektonické prvky, ...

V suteréne má vzniknúť atraktívny výstavný priestor.

Dnešný stav Bratislavského hradu si žiada komplexnú rekonštrukciu, ktorá by posilnila reprezentačnú a muzeálnu funkciu Hradu. To si vyžiada nové technické vybavenie a stvárnenie podľa pôvodného slohu. Treba odstrániť nevhodné architektonické prvky, ktoré vznikli sčasti už pri veľkej rekonštrukcii ruín v roku 1968. Ráta sa aj s obnovou zaniknutého záhradného pavilónu - Oranžérie, ktorá bola v 18. storočí postavená ako súčasť francúzskej záhrady. Rekonštrukcia by mala prebiehať v troch etapách. Odovzdanie stavby do užívania sa plánuje v marci 2010. Podľa stavebného povolenia to musí byť do konca roka 2011.

Prvá plánovaná etapa (júl 2005 - júl 2007)

Statika

Obnova sa má týkať severozápadnej časti Hradu. Najprv bude treba pomôcť statike a to takzvanou tryskovou injektážou do skaly pod gotickými základmi severnej steny paláca. Zároveň sa vytvorí základ na vytvorenie reprezentačného priestoru v suteréne. Práce majú byť ukončené v Hudobnej sieni a predsálí osadením spevňujúcich výstuh z ocele v murive.

Schody a chodby

Nasledovať bude rekonštrukcia ranobarokového schodiska v tvare podkovy v severnom krídle paláca. V západnom krídle sa ráta s vybudovaním osobného výťahu. V severovýchodnej veži bude nová šachta nákladného výťahu s prepojením na suterén budúcej Oranžérie. Ďalším krokom bude prestavba vstupu pre návštevníkov s centrálnou šatňou a toaletami. Toalety pri severnom schodisku budú po obnove slúžiť Rytierskej sieni.

Reprezentačné priestory

Reprezentačné priestory na prvom poschodí severného krídla majú získať historizujúci výraz. Podľa Miroslava Šarišského, hovorcu Kancelárie Národnej rady, ktorá je správcom Hradu, má ísť o analógiu barokového slohu. Obnovené priestory majú do ukončenia druhej etapy prevziať funkciu súčasných reprezentačných priestorov v južnom krídle.

Rekonštruovať by sa mala aj Hudobná sieň na prvom poschodí a balkón na druhom poschodí. Opäť má ísť o úpravu podľa historického stavu. Vo východnej časti severného krídla sa majú vytvoriť priestory na podujatia s veľkým počtom hostí a výstavy. Majú byť historicky štylizované s moderným nábytkom.

Muzeálne priestory

Rekonštrukcie sa dočkajú aj dnešné výstavné priestory Slovenského národného múzea na treťom a štvrtom poschodí severného a západného krídla a tamojšie depozity.

Technické vybavenie

Táto časť prác zahŕňa vybudovanie strojovne, teplárne a rozvodne. Najdôležitejšie budú všetky nové rozvody vrátane vnútorného televízneho okruhu, rozhlasu a ozvučenia. Ďalej sa má inštalovať bezpečnostný systém prepojený na budovu parlamentu.

Umeleckoremeselné práce

Architektonicky cenné prvky, ako sú štukové drapérie v kaplnke Hradu v Hudobnej sieni, sa odborne ošetria a zakonzervujú. Do okenných otvorov severnej a východnej fasády z nádvoria sa osadia kamenné obruby. V reprezentačných priestoroch vznikne štuková výzdoba v barokovom štýle s pozlátením. Vyrobia sa kópie historických dverných výplní s kovaním, kazetového obloženia stien a kachieľ.

Druhá etapa (október 2006 - október 2008)

Schody a chodby

Zrekonštruuje sa schodisko a osobný výťah vo východnej časti južného krídla. Vytvorí sa nové schodisko pre návštevníkov - pokračovanie zo slávnostného barokového schodiska z 3. na 4. poschodie paláca.

Reprezentačné priestory

Novú tvár dostane Rytierska sieň na prízemí, ktorá má slúžiť ako prednášková sála a tlačové stredisko. Vzniknú tu aj nové šatne a toalety. Nasleduje rekonštrukcia slávnostného schodiska, kde sa doplní štuková výzdoba s pozlátením. Aj dnešné reprezentačné priestory na 1. poschodí južného krídla majú získať nové historizujúce riešenie vrátane nábytku. Na druhom poschodí sa má vytvoriť obrazáreň.

Dnešné výstavné priestory na treťom poschodí, kde je expozícia Historického múzea SNM, by mali prejsť stavebnou úpravou rovnako ako ostatné muzeálne priestory na štvrtom poschodí. Prestavba južnej fasády v nádvorí s arkádou bude vychádzať z jedinej zachovanej nádvornej fasády, ktorou je západná fasáda.

Umeleckoremeselné práce

V Rytierskej sieni je jediná zachovaná stena zo žigmundovskej prestavby Hradu. "Po úprave v roku 1968 tam ostali len fragmenty gotickej klenby a piliera s bielym náterom, ktoré sú zbavené výpovednej hodnoty," hovorí Šarišský. To by mala zmeniť rekonštrukcia.

V arkádovej chodbe na prízemí južného krídla sa ošetria architektonické prvky z viacerých slohových období. Do okenných otvorov východnej a južnej fasády z nádvoria sa osadia kamenné obruby.

Tretia etapa (apríl 2008 - október 2009)

Predmetom poslednej etapy má byť trojosí vestibul, ktorý sa priblíži barokovému slohu, ďalej suterény juhovýchodnej a severnej časti paláca vrátane Oranžérie. Zrekonštruuje sa vonkajšia fasáda. V suterénoch má vzniknúť stála expozície dejín Bratislavského hradu s nálezmi in situ. V časti suterénu Oranžérie vznikne strojovňa chladenia pre reprezentačné priestory. Napokon sa obnoví Oranžéria.

Nevhodné zásahy

Základná obnova Hradu z ruín sa skončila v roku 1968. Napriek veľkému oduševneniu jej uškodil nedostatok poznania historických daností a vtedajšie malé nároky na dispozičné riešenie historických priestorov a exteriérov. Pri obnove paláca sa použili mnohé novodobé prvky.

Najvýraznejším prečinom je arkádová nádvorná fasáda zo železobetónu, ktorej novodobý výraz je v kontraste s ostatnými fasádami. Ďalším nevhodným prvkom je riešenie zaniknutého renesančného arkiera na východnej strane hliníkovým oknom, ktoré pôsobí vo fasáde rušivo.

Nedávne rekonštrukcie Hradu

Najvýraznejšou zmenou bol v roku 1988 vznik expozície Klenoty dávnej minulosti Slovenska v dovtedy neprístupných klenutých priestoroch južného krídla a Korunnej veže. Súčasne prebehla úprava barokového vestibulu.

Sklo v arkádach v slávnostnom schodisku ohrozovalo bezpečnosť návštevníkov, a tak sa v roku 1995 vymenilo.

V rokoch 1996 a 1997 bola vymenená strešná krytina celého paláca, lebo zatekalo do depozitárov múzea. Rekonštrukčné práce prebehli aj v areáli Hradu.


V podzemí Hradu sa zachovali zvyšky stavebných konštrukcií z akropoly paláca, datované do obdobia 9. až 17. storočia.

Najvýraznejším prečinom socialistických stavbárov je železobetónová južná fasáda nádvoria. Za arkádami vidno typické hliníkové okná.

Nevhodným zásahom z hľadiska poslednej tereziánskej prestavby je aj hliníkové okno, ktoré presvetľuje bývalú hradnú kaplnku.

FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 477
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 462
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 663
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu