Dnešný stav Bratislavského hradu si žiada komplexnú rekonštrukciu. V štátnom rozpočte na tento rok sa však na ňu nenašli peniaze, hoci Kancelária Národnej rady o ne žiadala. "Stav inžinierskych sietí sa zhoršuje, palác je podmáčaný a murivo vlhne," vysvetľuje Miroslav Šarišský, hovorca kancelárie, ktorá má Hrad v správe. Veľkým problémom je narušená statika. Dláždenie nádvoria a múry sú popraskané, čo nezodpovedá reprezentatívnosti paláca. V súčasnosti tu sídlia expozície Národného múzea SNM a konajú sa tu štátne reprezentačné akcie a koncerty.
Finančné náklady sa odhadujú na 900 miliónov až miliardu korún. Rekonštrukciu schválila vláda v roku 2001ako prioritu verejných prác. Projektová dokumentácia bola spracovaná v marci 2003 a stavebné povolenie je platné od 26. novembra 2003. "S prácami treba začať najneskôr do 26. novembra tohto roka," hovorí Šarišský s tým, že nedodržanie termínu spôsobí predraženie projektu. "S prípravnými prácami sa začne, ak budú v rozpočte vyčlenené peniaze na budúci rok."
Cieľom rekonštrukcie je aj posilniť reprezentačnú a muzeálnu funkciu Hradu. To si vyžiada nové technické vybavenie a stvárnenie podľa pôvodného slohu. Treba odstrániť nevhodné architektonické prvky, ktoré vznikli sčasti už pri veľkej rekonštrukcii ruín v roku 1968.
Ráta sa aj s obnovou zaniknutého záhradného pavilónu - Oranžérie, ktorá bola v 18. storočí postavená ako súčasť francúzskej záhrady. Jej obnova sa plánuje neskôr.
Zámer prestavby hradného paláca vznikol podľa Šarišského ešte v roku 1985. Odobril ho aj kompetentný pamiatkový úrad v roku 2001. "Rekonštrukcia by mala prebiehať v troch etapách tak, aby sa nenarušilo fungovanie Hradu a aby to čo najmenej pocítili návštevníci," hovorí Šarišský.
Garantom umeleckej kvality spracovania bude Krajský pamiatkový ústav v Bratislave. Odovzdanie stavby do užívania sa plánuje v marci 2010. Podľa stavebného povolenia to musí byť do konca roka 2011.