Hana Meličková ako Salome v Slovenskom národnom divadle v roku 1926. FOTO - ARCHÍV DIVADELNÉHO ÚSTAVU
Silvia Hroncová.
Výstavu, ktorá má prvýkrát predstaviť divadlo v rozmanitých spoločensko-historických a umeleckých súvislostiach, otvoria v Národnom múzeu 21. januára. Rozsahom - 1300m
2 výstavnej plochy a aj obsahom má ambíciu stať sa jednou z najzaujímavejších a najpopulárnejších výstav roka. "Dokonca sme pre túto výstavu dali urobiť aj stavebné úpravy," konštatoval riaditeľ múzea Peter Maráky, ktorý je otcom myšlienky a bol by rád, keby časom vzniklo divadelné múzeum.
Jedinečný ostrov divadelných informácií ponúka návštevníkom divadelné kostýmy, rekvizity, kostýmové a scénické návrhy, masky, bábky, figuríny, rodinné divadielka, rukopisy hier, režisérske knihy, historické tlačoviny, dobové fotografie (niektoré zapožičalo Viedenské divadelné múzeum), zvukové, televízne a filmové nahrávky i dokumenty a dokonca osobné predmety zakladateľských osobností - hercov, režisérov, scénografov, dramatikov.
Pretože Divadelný ústav má bohatý archív, bude výstava plná zaujímavých prvkov. Koncepcia je zameraná na slovenské profesionálne divadlo od jeho vzniku až do roku 2000, venuje sa teda len 20. storočiu.
Zaujímavou časťou expozície bude napríklad sledovanie divadla v období relatívnej slobody (1945 - 49), v období totality (1949 - 1989) a po nežnej revolúcii (1989 - 2000). Aj divadelná architektúra a panoptikum - divadelný komiks v priestore ako prehliadka kostýmov.
Požiadavkou múzea bola pútavosť výstavy, preto jej súčasťou bude aj happening v priestore, detská divadelná dielňa, podujatia pre rodiny.
"Som rád, že na výstave sa podieľa aj Slovenské národné divadlo a vnesie do nej živosť prítomnosťou rôznych interpretov a tvorcov," vyjadril sa Maráky. Prvá divadelná scéna sa totiž do projektu v rámci sprievodných podujatí spolu s Divadelným ústavom zapája divadelnými predstaveniami, stretnutiami s divadelníkmi, autogramiádami či scénickými čítaniami.
MILADA ČECHOVÁ