Jednou z pripomienok zastupiteľstva mestskej časti Nové Mesto k návrhu územného plánu mesta je aj zrušenie navrhovaného biocentra v lokalite Kuchajdy. "Územný plán navrhuje, aby z areálu Kuchajdy vzniklo prírodne chránené biocentrum. Mestská časť však do budovania tohto areálu investovala už takmer desať rokov a budovala ho ako prírodný, ale aj spoločenský a športový areál," povedala Valéria Reháčková, hovorkyňa Nového Mesta.
Dodala, že ak by bol areál v územnom pláne zadefinovaný ako biocentrum, museli by sa zredukovať jeho ostatné funkcie. Biocentrom sa nazýva ekosystém alebo ekosystémy, ktoré vytvárajú trvalé podmienky na rozmnožovanie, úkryt a výživu živých organizmov a na zachovanie prirodzeného vývoja ich spoločenstiev v prirodzených podmienkach.
"Je pravda, že ak bude areál Kuchajdy chránený ako biocentrum, znamená to, že požiadavky ochrany prírody budú prvoradé. Neznamená to však, že ho nebudú môcť využívať ľudia. Okrem toho práve mestská časť Nové Mesto má maloplošných prírodných chránených území veľmi málo," hovorí Andrej Popovič z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.
Samotné jazero ako rekreačný areál má posledné roky problémy. Voda v ňom nevyhovuje hygienickým požiadavkám na kúpanie. Pri rozboroch vody bol opätovne už dve sezóny za sebou zistený nadmerný výskyt siníc. Tie môžu kúpajúcim spôsobiť zápaly kože, očných spojiviek, stredného ucha a po vdýchnutí aj horných dýchacích ciest. Prevádzkovateľom areálu je mestská časť Nové Mesto.